Jak sadzić magnolię?
Urokowi magnolii oprzeć się trudno i pewnie między innymi dlatego niezmiennie króluje w ogrodach Polaków. Osiąga całkiem imponujące rozmiary i przyciąga wzrok bujnymi kwiatami o pięknych barwach. By magnolia dorodnie i zdrowo rosła, trzeba ją zasadzić w ogrodzie w odpowiednim czasie i poddać kilku zabiegom pielęgnacyjnym. Jaka gleba magnolii najbardziej służy? Na co zwrócić uwagę, wybierając sadzonkę krzewu? Dlaczego trzeba szczególnie zatroszczyć się o korzenie? Poniżej kilka podpowiedzi.
Magnolia: Kilka słów o roślinie
Magnolia naturalnie porasta kraje Ameryki Północnej i Azji Wschodniej, ale ogromna popularność krzewu spowodowała, że można go spotkać niemal w każdym zakątku świata i Polska nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Liczba gatunków magnolii jest bardzo okazała i sięga nawet 250. Różnią się one miedzy sobą wielkością, oraz kolorem i kształtem kwiatów. Nad Wisłą najczęściej można spotkać w ogrodzie magnolię pośrednią, gwiaździstą, wielokwiatową i japońską. Warto zagospodarować dla niej sporo miejsca w ogrodzie, bo dorasta nawet do ośmiu metrów wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są duże nieco kielichowate bądź gwiazdkowiate kwiaty, które przybierają białą, różową bądź purpurową barwę. Co ciekawe, pojawiają się na roślinie wcześniej niż liście.
Magnolia ma określone wymagania glebowe
Do bujnego wzrostu magnolia potrzebuje odpowiedniego stanowiska oraz gleby. Najpiękniej rośnie w miejscach dobrze zabezpieczonych przed wiatrem i z otwartym dostępem do światła słonecznego. Preferuje podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH (5-6). Zanim umieści się sadzonkę, glebę trzeba oczyścić z chwastów, dobrze spulchnić motyczką i nieco zakwasić, dosypując do niej torfu i próchnicy. Można ją też wzmocnić nawozem wieloskładnikowym. Trzeba tylko unikać preparatów z wapniem.
Na co zwrócić uwagę, kupując magnolię?
Sadzonka magnolii powinna być dobrze ukorzeniona i wolna od urazów mechanicznych. Najlepszym parametrem kondycji rośliny - poza korzeniami - są liście magnolii. Powinny być zdrowe, bez oznak chorób i nieprzemarznięte. Najlepiej zakupić okaz rozmnożony wegetatywnie. Zakwitnie już po dwóch latach od posadzenia. Termin sadzenia magnolii warto dostosować do odmiany rośliny. Ogrodnicy zalecają, aby magnolie pośrednie, purpurowe bądź japońskiej sadzić w okresie od kwietnia do sierpnia, z kolei magnolie wielokwiatowe wczesną wiosną.
Jak zasadzić magnolię?
Przy sadzeniu magnolii trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż ma bardzo delikatny system korzeniowy. Sadzonkę magnolii trzeba umiejętnie wyjąć z pojemnika wraz z bryłą ziemi i umieścić ją w wykopanym w spulchnionej glebie dołku. Korzeni rośliny nie wolno naruszać ani skracać, gdyż może to doprowadzić do jej obumarcia. (Zasady tej należy przestrzegać każdorazowo przy każdemu sadzeniu. Najlepiej przenosić okazy starsze). Umieszczoną w glebie sadzonkę magnolii trzeba nawodnić deszczówką. Ogrodnicy zalecają również, by okryć ją ściółką i tym samym ochronić ją przed zachwaszczeniem i utratą wody. Jesienią magnolię trzeba zabezpieczyć przed mrozem warstwą torfu bądź kory oraz słomą.