Jak sadzić ziemniaki?
Ziemniaki niezmiennie królują w diecie Polaków. Stanowią źródło niezbędnych witamin, pierwiastków oraz składników odżywczych - przede wszystkim potasu, magnezu, żelaza, wapnia i fosforu. Ziemniaki można śmiało uprawiać w przydomowym ogródku, na działce, a nawet na balkonie. Trzeba się jednak do tego zadania odpowiednio przygotować i uwzględnić kilka niezbędnych parametrów. Jakich? Oto kilka wskazówek.
Jakie ziemniaki wybrać do sadzenia?
Profesjonalnymi wielohektarowymi uprawami ziemniaków zajmują się oczywiście rolnicy. Nie oznacza to jednak, że uprawy w skali mikro nie można zaplanować w przydomowym ogródku bądź na działce. Jak najbardziej. Należy tylko odpowiednio się do tego zadania przygotować. Przede wszystkim trzeba zakupić w sklepie ogrodniczym wczesne odmiany ziemniaków (tzw. sadzeniaków).
Na co zwrócić uwagę wybierając ziemniaki do sadzenia?
Odmiana ma szczególne znaczenie. Zwykłe ziemniaki z warzywniaka w domowej uprawie się nie sprawdzą. Sadzeniaki powinny się odznaczać średnią wielkością i posiadać wyraźne oczka. Muszą być przechowywane w ciemnym miejscu, w którym panują niskie temperatury. Kilka dni przed ich sadzeniem, trzeba je umieścić w cieplejszym miejscu z dostępem do światła. (Mocne słońce nie jest wskazane). Wszystko po to, aby zaczęły kiełkować. Gdy je wypuszczą, można je umieścić w glebie.
Kiedy sadzić ziemniaki? Jaka gleba pod sadzeniaki?
Największe znaczenie przy sadzeniu ziemniaków ma termin rozpoczęcia uprawy i gleba. Najlepiej sadzić ziemniaki pod koniec kwietnia bądź na początku maja. (Temperatury powinny oscylować wokół 10 st C). Gleba przeznaczona pod sadzenie ziemniaków powinna mieć lekko kwaśny odczyn pH i trzeba ją regularnie, ale nienadmiernie nawadniać. Warto przygotować ją już jesienią - przekopać motyczką i zasilić obornikiem. Wiosną ziemię pod ziemniaki trzeba nawozić kompostem. W tak przygotowanej glebie trzeba wykopać kilkucentymetrowe dołki, w każdy z nich wsypać trochę popiołu i umieścić w ziemi ziemniaki - tak, aby kiełki były skierowane do góry. Ziemniaki trzeba sadzić w rzędach i w dużych odstępach. Po kilkunastu dniach (15-20) trzeba przysypać je ziemią. Rolnicy zalecają, aby zmieniać miejsce uprawy ziemniaków co trzy lata. Ziemniaki sadzone wcześnie są odporne na choroby i inwazję szkodników.
Czy gleba pod ziemniaki wymaga nawożenia?
Jeśli ziemia przeznaczona pod uprawę ziemniaków jest nawożona obornikiem, nie wymaga zasilania substancjami mineralnymi. Gdy jednak gleba jest uboga w azot, warto zastosować odpowiednie preparaty. Ziemia, w której rosną ziemniaki, powinna być też regularnie spulchniana, odpowiednio nawadniana - na tyle, aby zapobiec suszy i gniciu - oraz oczyszczana z chwastów.
Ziemniaki potrzebują do wzrostu około dziesięciu tygodni. Wykopki najlepiej przeprowadzić pod koniec czerwca bądź na początku lipca. Znakiem rozpoznawczym, że nastał już na to czas, jest przekwitanie naziemnych części rośliny.
Jak uprawiać ziemniaki w worku na balkonie?
Wszyscy ci, którzy nie posiadają działki bądź ogródka, mogą uprawiać ziemniaki w workach. Te ostatnie muszą być przepuszczalne i wyścielone od środka podziurawionym workiem foliowym. Ten prosty zabieg zapewni ziemniakom otwarty dostęp do tlenu i umożliwi usunięcie nadmiaru wody. Do worków trzeba wsypać kilkanaście centymetrów ziemi kompostowej połączonej z piaskiem w równych proporcjach. Sadzeniaki trzeba umieszczać w worku z ziemią warstwami (układa się po kilka sztuk i przysypuje się sadzeniaki ziemią uniwersalną lub kompostem). Na koniec trzeba je podlać. Worki przeznaczone do uprawy trzeba przechowywać na balkonie bądź tarasie; w każdym razie pod dachem - tak, aby były chronione przed nadmiarem wilgoci. Wzrastającym ziemniakom trzeba też zapewnić dostęp do światła dziennego przez całą dobę. Raz w tygodniu trzeba je lekko nawodnić.
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl