Autoprezentacja to sposób, w jaki kreujemy swój wizerunek. Mistrzowie potrafią niczym kameleon dopasować się do nowego otoczenia, zmieniając wygląd, ton głosu i sposób gestykulacji. Od tego, jak się zaprezentujemy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, zależy nasze przyjęcie do wymarzonej pracy. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi kreowania własnego wizerunku.
Bezsenna noc, kawa na szybko przed wyjściem, bieg do i z tramwaju, gdyż firma do której idziemy na rozmowę okazała się za daleko...
Wszystkie te sytuacje utrudniają pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej. To, czy w jej wyniku dostaniemy wymarzoną pracę, nie zależy tylko od naszych kompetencji i doświadczenia zawodowego. Ogromne znaczenie odgrywa wygląd, zachowanie, sposób wypowiedzi.
Tak, jak przygotowujemy nasze CV i list motywacyjny, powinniśmy też przygotować siebie. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest bowiem niczym innym, niż sposobem autoprezentacji kandydata przed pracodawcą.
Przede wszystkim dobrze poznaj zasady panujące w firmie. Jeśli ubiegasz się o pracę za granicą, to bądź gotowa na stawienie czoła różnicom kulturowym z tym związanych.
Dopasuj też swój styl bycia do stanowiska, na które aplikujesz. Wiadomo, że czego innego wymaga się od asystentki zarządu, czego innego od informatyka, a czego innego od ochroniarza.
Sprawdź, czy masz skompletowane wszystkie wymagane dokumenty. Wyszukaj połączeń komunikacyjnych by uniknąć przykrych niespodzianek. (Zarezerwuj czas na ewentualne korki!)
Przemyśl, w co się ubierzesz. Możesz jeszcze raz przeczytać swoje CV i przejrzeć informacje o przyszłej firmie - na rozmowie na pewno padnie o to pytanie. Dobrze, jeśli wieczorem zrobisz coś, aby nie myśleć o stresującym cię spotkaniu (możesz np. wziąć gorącą kąpiel, która cię odpręży). Połóż się spać wcześniej i koniecznie nastaw sobie dwa budziki, na wypadek, gdyby jeden przestał działać. Te wszystkie zabiegi zminimalizują ryzyko spóźnienia, a trzeba pamiętać, że pierwszą rzeczą, jaką ocenia przyszły pracodawca jest punktualność.
Rano wstań trochę wcześniej niż to konieczne. Zrób sobie śniadanie i spokojnie wypij kawę lub, jeszcze lepiej, sok owocowy zawierający cenne witaminy i glukozę. Dzięki temu będziesz miała więcej energii, a twój mózg będzie logiczniej myślał.
Uwaga! Jeśli jesteś bardzo zestresowana, to zamiast kawy możesz zaparzyć sobie melisę, która działa uspokajająco.
Najlepiej, żebyś przyszła ok. 10-15 min przed rozmową. Będziesz miała wtedy czas na ewentualną toaletę, uporządkowanie dokumentów i zebranie myśli. W żadnym wypadku nie spóźniaj się. Sprawisz wtedy wrażenie osoby niezdyscyplinowanej. Nie przychodź też za wcześnie. Wbrew pozorom nie jest to mile widziane.
Od tego, w czym pójdziesz na rozmowę może zależeć twoje przyjęcie do pracy. A zatem - co najlepiej na siebie włożyć?
W niektórych firmach akceptowany będzie tylko strój bardzo formalny, a w innych można pozwolić sobie na większą swobodę. Aby się o tym przekonać, wybierz się wcześniej na mały rekonesans i sprawdź, jak wyglądają pracownicy firmy do której aplikujesz. Pamiętaj, że na rozmowy kwalifikacyjne przychodzi się trochę bardziej elegancko ubranym niż codziennie do biura.
Co może powiedzieć o tobie strój? Elegancka bizneswoman powinna przyjść ubrana w garsonkę lub spodnie z żakietem. Jeśli spódnica to tylko ta kończąca się w okolicach kolan. Buty na obcasie około 5cm. Włosy związane, a makijaż dokładny, ale prawie niewidoczny. Jeśli stanowisko, o które się ubiegasz wymaga od ciebie kreatywności i twórczości, to powinnaś pokazać te cechy także w swoim ubiorze. Możesz np. sięgnąć po kolory z palety barw innej niż pastelowe.