Jak skutecznie pozbyć się chloru?

Dodawanie chloru do wody jest powszechnym sposobem jej uzdatniania. Dzięki niemu pozbywamy się chorobotwórczych bakterii. Ta metoda jest stosowana od ponad dwóch wieków, jednak nie cichną głosy na temat jej szkodliwości. Chlor często wiąże się z różnymi substancjami i tworzy bardzo trujące związki chemiczne, które nie są obojętne dla zdrowia oraz kondycji skóry. Czy w takim razie powinniśmy się bać tego pierwiastka? Jak on wpływa na nasze zdrowie? Jak go skutecznie wyeliminować z wody? Do czego przyda się kwas askorbinowy? Podpowiadamy.

Woda z kranu
Woda z kranu ©123RF/PICSEL

Chlor do uzdatniania wody

Basen
©123RF/PICSEL

Chlor jest łatwo rozpuszczalnym w wodzie gazem o zielono-żółtym kolorze. To silny środek dezynfekujący, który charakteryzuje się duszącym zapachem. Dzięki niemu można wyeliminować wiele chorób, takich jak dur brzuszny, cholera czy czerwonka. Wykazuje on niestety wysoką toksyczność i szkodliwość dla człowieka. Prócz uzdatniania wody, wykorzystywany jest w wybielaczach, rozpuszczalnikach, farbach, barwnikach, lekach oraz środkach owadobójczych. Najczęściej jego charakterystyczny zapach jest odczuwalny podczas kąpieli w basenach, ale możemy go również wyczuć , gdy odkręcamy domowe krany.

Wpływ chloru na zdrowie człowieka

Dzięki chlorowi zapobiega się rozwojowi wielu bakterii, które powodują niebezpieczne choroby. Okazuje się, że ten pierwiastek nie jest obojętny dla człowieka. Jego nadmiar może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu. Jak rozpoznać, że jest go w wodzie zdecydowanie za dużo? Przede wszystkim odczuwamy zmieniony smak przygotowywanych potraw, a kawa i herbata mają charakterystyczny, ostry aromat. Poza tym kąpiel w takiej wodzie może bardzo podrażnić skórę, która zaczyna swędzieć i szybko staje się szorstka i przesuszona. Do tego dochodzi wpływ na kondycję włosów, bowiem chlor osłabia ich cebulki. Poza tym stają się szorstkie i matowe, a podczas domowej koloryzacji i częstego ich mycia, szybko da się zauważyć, że ich barwa staje się nietrwała.

Czy chlor może zaszkodzić?

Podrażniona skóra
©123RF/PICSEL

Chlor może poważnie zaszkodzić naszemu organizmowi. Co prawda, ciało ma możliwość filtrowania pewnej ilości tego pierwiastka, jednak podczas kąpieli rozszerzone pory wchłaniają jego dodatkową dawkę. Poza tym wdychamy pochodne chloru, m.in. chloroform oraz trihalometany. Ten ostatni wymieniony związek wchłania się bezpośrednio do krwiobiegu. Wpływa ona na działanie układu nerwowego, powodując np. depresję. Poza tym nadwyrężeniu ulega wątroba oraz uaktywniają się wolne rodniki – główna przyczyna rozwoju chorób nowotworowych.

Jak pozbyć się chloru z wody?

Problem nadmiernego chloru w wodzie jest trudny do wyeliminowania. Najskuteczniejszym i rekomendowanym przez specjalistów sposobem jest montaż w instalacji wodnej odpowiednich filtrów. Niektóre z nich bazują na trzech wkładach, które skutecznie oczyszczają wodę z trującego pierwiastka oraz umożliwiają pozbycie się problemu twardej wody oraz kamienia. Innym sposobem jest zastosowanie filtra, który działa na zasadzie odwróconej osmozy. Jest to metoda szczególnie znana wśród akwarystów, gdyż hodowla wymagających gatunków jest trudna, a chlor nie jest tolerowany przez małe i wymagające organizmy.

Proste metody pozbycia się chloru

Kąpiel
©123RF/PICSEL

Najprostszym sposobem na neutralizację chloru jest odpowiednie korzystanie z wody. Na czym dokładnie polega? Przede wszystkim na rezygnacji z zażywania gorących kąpieli na rzecz użycia wody letniej. Im cieplejsza woda, tym więcej szkodliwych oparów wody wdychamy. Warto też oszczędnie korzystać z prysznica i wyłączać strumień wody wtedy, gdy np. się namydlamy.

Kwas askorbinowy niweluje działanie chloru

Metodą, która nie nadwyręża domowego budżetu, jest zastosowania kwasu askorbinowego, czyli popularnej witaminy C. Ten sposób przyda się szczególnie wtedy, gdy trudno rozstać nam się z gorąca kąpielą. Jak wykorzystać ten patent? Wystarczy do wanny z wodą wsypać jeden gram sproszkowanego kwasu askorbinowego. Witamina C naturalnie wiąże szkodliwy chlor i jego pochodne, czyniąc kąpiel bezpieczną.

Usuwanie chloru z wody pitnej

Jeśli nie mamy możliwości zainstalowania filtra, warto zmienić swoje przyzwyczajenia. Jeśli chcemy, aby woda, którą używamy do przygotowania potraw była pozbawiona chloru, warto ją zagotować przez kwadrans. Warto zrobić to w garnku albo tradycyjnym czajniku. Wystarczy kwadrans, aby pozbyć się uciążliwego zapachu chloru.

Węgiel aktywny do mycia włosów

Jeśli nie chcemy, aby nasze włosy były podatne na szkodliwe działanie chloru, warto umyć je z dodatkiem aktywnego węgla. Wystarczy rozgnieść pół tabletki wysypać odrobinę zawartości kapsułki albo użyć sproszkowanego specyfiku. Dodanie go podczas mycia szamponem spowoduje, że zneutralizujemy szkodliwe działanie pierwiastka i wzmocnimy kondycję włosów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas