Jak skutecznie wyczyścić pralkę?
Pralka automatyczna wymaga regularnego czyszczenia. Osady z kamienia, resztki brudu i odpadki to najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu wewnątrz urządzenia oraz niedopierania ubrań. Poza tym zabieg wykonywany systematycznie pozwoli utrzymać pralkę w dobrym stanie i rzadziej będzie wymagała drobnych napraw. Należy też pamiętać o regularnym pozbywaniu się kamienia. Jak ją skutecznie wyczyścić? Czy potrzebne będą do tego specjalistyczne środki? Do czego przyda się ocet? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Pierwsze kroki
Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że bęben pralki jest pusty i odłącz od urządzenia zasilanie. Przygotuj też niezbędne środki i przedmioty: szmatkę albo gąbkę, starą szczoteczkę do zębów, patyczki kosmetyczne oraz dwie butelki octu.
Szufladka na detergenty
To miejsce, w którym umieszcza się detergenty w postaci proszku do prania oraz płynu do płukania, bądź zmiękczania tkanin. Niestety, konsystencja tych środków chemicznych sprzyja powstawaniu osadów w szczelinach i otworach szufladki. Aby ją szybko wyczyścić, nie trzeba stosować specjalistycznych środków; wystarczy jedynie bieżąca woda. Całość trzeba wyciągnąć i dokładnie przepłukać w umywalce bądź wannie, pamiętając o wszystkich zakamarkach. Nie zapominaj o wyjmowanych elementach, bo pod nimi gromadzi się najwięcej resztek detergentów. Mogą one mieć postać twardego osadu, dlatego szybko się go pozbędziesz szczoteczką do zębów. Trudno dostępne miejsca szybko wyczyścisz za pomocą patyczków kosmetycznych. Nie zapominaj o otworze na szufladkę – on również musi być wymyty.
Wnętrze pralki
To miejsce, w którym najczęściej pojawiają się osady, które pochodzą z twardej wody, resztek detergentów oraz brudu zgromadzonego na ubraniach. Za pomocą ściereczki przetrzyj dokładnie drzwiczki od wewnętrznej strony i pozbądź się osadów w zakamarkach, np. koło zawiasów. Sprawdź ponadto gumowy kołnierz, który znajduje się dookoła bębna; odegnij delikatnie jego wewnętrzną część, dokładnie wyszoruj jego wnętrze gąbką i zbierz nagromadzony w nim brud.
Filtr
Pralki wyposażone są w pompę odpływową, która otoczona jest filtrem; w nim gromadzą się zanieczyszczenia nagromadzone podczas prania i znaleźć w nim można np. włosy i sierść, a ponadto mogą być w nim rzeczy, które były w kieszeniach spodni: monety, resztki chusteczek itd. Filtr najczęściej znajduje się w dolnej części urządzenia; jeśli jest zatkany, często pralka nie może odwirować wody. Nim przystąpimy do jego wyczyszczenia należy wcześniej położyć na podłodze suchą i chłonną szmatkę, ponieważ po jego odkręceniu może wylać się pozostała wewnątrz woda. Całość należy wyciągnąć i usunąć wszystkie nieczystości, które się znajdują się w środku. Sam filtr trzeba przepłukać dokładnie pod bieżącą wodą. Kiedy jest już czysty, wkręcamy go z powrotem do pralki – trzeba to zrobić dokładnie, by podczas następnego prania przez szczelinę nie wylewała się woda.
Kamień
Twarda woda, którą pobiera pralka, doprowadza do osadzania się kamienia; niszczy on jej mechanizm i może wpłynąć na jej krótszy okres eksploatacji. W tym celu raz na trzy miesiące powinniśmy całość odkamienić. W jaki sposób? Wystarczy kupić odpowiednie środki, które dostępne są w sklepach. Można również sięgnąć po naturalny sposób. W tym celu przygotuj dwie butelki octu: jedną wlej bezpośrednio do bębna pralki, drugą do szufladki na detergenty. Nastaw pustą pralkę na program, który ma najwyższą temperaturę oraz wyłącz funkcję wirowania. Ten zabieg spowoduje, że szybko usuniesz z pralki kamień. Pamiętaj, żeby po zakończeniu prania otworzyć drzwi do urządzenia i tak zostawić ją na kilka godzin, aby specyficzny zapach się ulotnił.