Jak skutecznie wyczyścić żelazko?

Zabrudzenia z plastikowej osłony żelazka wystarczy zetrzeć ręczniczkiem nasączonym ciepłą wodą z płynem do naczyń i odrobiną octu.

Do wnętrza żelazka nie należy często używać octu, ponieważ może on uszkadzać plastik
Do wnętrza żelazka nie należy często używać octu, ponieważ może on uszkadzać plastik123RF/PICSEL

Jak usuwać kamień? Do szklanki bardzo ciepłej wody dodaj 4 łyżki kwasku cytrynowego. Wymieszaj i wlej do zbiornika. Włącz żelazko i nastaw maksymalną temperaturę. Po 15 minutach nastaw funkcję parowania (też na maksimum). Przeprasuj kilkanaście razy np. stare ściereczki.

Od czasu do czasu także używaj spryskiwacza. Gdy para i woda będą czyste, wyłącz żelazko i wylej wodę. Na koniec wlej wodę destylowaną, rozgrzej żelazko i przepłucz dysze.

Co ze stopą? Najłatwiej jest ją lekko podgrzać (ale żeby nie była gorąca) i umyć ściereczką nasączoną octem. Przy trudniejszych zabrudzeniach przygotuj roztwór z octu oraz soli (w proporcji 1:1). Podgrzej go. Zamocz w roztworze gąbkę i wyczyść żelazko. Po usunięciu osadu stopę umyj wodą destylowaną. Gdy żelazko się przypali, nastaw je na najwyższą temperaturę i prasuj nim gazetę, dopóki osad nie zniknie.

Uwaga: Do wnętrza żelazka nie należy często używać octu, ponieważ może on uszkadzać plastik. Teflonowej stopy nie wolno czyścić sodą oczyszczoną, bo może ją zniszczyć.

Tylko 25% kobiet zgłasza się z tym do lekarza!
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas