Jak sprawdzać skórę zwierzęcia po spacerze

Po każdej wędrówce z czworonożnym pupilem (nawet w mieście!) sprawdź skórę zwierzęcia (zwłaszcza długowłosego). Szczególnie starannie obejrzyj uszy, brodę, pachy oraz pachwiny. To ulubione, ciepłe miejsca, w których doskonale czują się niebezpieczne kleszcze.

Kleszcze mogą czyhać niemal wszędzie
Kleszcze mogą czyhać niemal wszędzie123RF/PICSEL

Miejsca żerowania

Trawy, łąki, poszycia leśne, ale i parki oraz działki – kleszcze mogą czyhać niemal wszędzie. Wyczuwają swoją ofiarę m.in. po temperaturze ciała.

Bez tłuszczu!

Zauważyłaś kleszcza na skórze swojego zwierzaka? Pod żadnym pozorem nie smaruj pajęczaka tłuszczem (np. masłem). Wbrew obiegowej opinii, to wcale nie ułatwia jego wyjęcia.

Wprost przeciwnie, może spowodować, że kleszcz wydzieli do krwi twojego podopiecznego szkodliwe substancje, powodujące wiele groźnych chorób, które mogą doprowadzić do śmierci pupila.

Kot pod obserwacją

Szczególną uwagę poświęć nie tylko kotu, który wychodzi z domu na samodzielne eskapady, ale i pupilowi przesiadującemu długo na balkonie. Wystarczy, by nieopodal niego rosło okazałe drzewo lub krzew, a twój mruczek może już być zagrożony atakiem kleszczy.

Codziennie przeczesuj więc sierść kota, szukając niewielkich zgrubień – może okazać się, że to wgryziony w skórę pajęczak.

Jak usuwać?

Wgryzionego w skórę kleszcza trzeba pozbyć się jak najszybciej. Najlepiej jest użyć specjalnego urządzenia (kupisz je w aptece), ale można zastosować także zwykłą pęsetę. Złap delikatnie pasożyta tuż przy skórze zwierzęcia. Wykręć go (w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara) uważając, by w ciele czworonoga nie została główka kleszcza. Jeśli tak się stanie, usuń ją igłą.

Higiena minizabiegu

Po usunięciu kleszcza starannie zdezynfekuj skórę zwierzaka wodą utlenioną. Jeśli podczas wyjmowania pasożyta nie miałaś na rękach jednorazowych rękawiczek, umyj dłonie mydłem antybakteryjnym lub zastosuj żel antybakteryjny do rąk (nie trzeba spłukiwać go wodą).

Przez następne dwie doby obserwuj pupila, czy nie jest apatyczny, senny. Jeśli tak, koniecznie idź do weterynarza!

Zapobiegaj

W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele preparatów przeciwdziałających kleszczom (żaden nie jest skuteczny w 100 procentach!). Polecane są m.in. obroże (np. Foresto), preparaty aplikowane na skórę zwierzęcia (typu spot-on). Zapewniają one ochronę czworonoga nawet przez kilka miesięcy!

Ekspresowe rady

Przed i po aplikacji preparatu antykleszczowego nie kąp zwierzęcia i pilnuj, by sam nie zmoczył się np. w stawie lub podczas deszczu.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas