Jak sprawdzić biuro turystyczne
Często słyszymy, że biura podróży albo nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, albo wręcz plajtują. Wtedy wymarzone wczasy przepadają! Radzimy, jak się uchronić przed takimi niespodziankami.
Rejestry i ewidencje: tu dowiesz się więcej o organizatorze
- Zanim wykupisz wycieczkę lub wczasy w konkretnym biurze podróży, koniecznie upewnij się, czy jest ono ubezpieczone i czy ma gwarancje bankowe. Dzięki temu - nawet jeśli biuro zbankrutuje - turyści mają zagwarantowany powrót do kraju i zwrot wpłaty (co najmniej częściowy). Oto instytucje i strony internetowe, gdzie uzyskasz te informacje.
- Urząd Marszałkowski - w każdym województwie biura podróży mają obowiązek okazać marszałkowi oryginał gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Urząd poinformuje cię, czy dane biuro je posiada.
- Ministerstwo Sportu i Turystyki - na jego stronie www.msport. gov.pl znajdziesz listę biur, które spełniają powyższe wymogi.
- Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników. Na stronie www.turystyka.gov.pl dowiedziesz się m.in., jak długo biuro działa, na jaką kwotę jest ubezpieczone (im wyższą, tym lepiej).
- Rejestry Dłużników. Na stronach: www.konsument.krd.pl i www.infoKonsument.pl sprawdzisz, czy biuro nie jest zadłużone.
Umowa z biurem podróży: na jakie zapisy zwrócić szczególną uwagę
- Po lekturze umowy też możesz ocenić organizatora. Umowa powinna określać m.in.: dane biura podroży z numerem działalności gospodarczej, rodzaj i kategorię hotelu, liczbę i rodzaj posiłków, program zwiedzania, zakres ubezpieczenia oraz sposób, w jaki można zrezygnować z wyjazdu lub go zareklamować.
- Im umowa będzie bardziej precyzyjna, tym większą zyskasz pewność, że wyjazd zostanie zrealizowany bez zastrzeżeń. Łatwiej będzie także domagać się rekompensaty, gdyby biuro czegoś nie dopełniło lub gdyby coś było niezgodne z umową (np. gorszy hotel niż w umowie, mniejsza liczba posiłków itp.).
- Ale uwaga! Bądź czujna, gdy oferta jest bardzo tania. Poza tym, jeśli biuro podróży zbyt aktywnie działa na serwisach zakupów grupowych w internecie, i sprzedaje wycieczki za bezcen - może to znaczyć, że nie ma dużego wzięcia wśród turystów.
- Rady, na co uważać przy kupowaniu wycieczki, znajdziesz też np. na portalu www.podrozujzglowa.pl