Jak sprawdzić biuro turystyczne

Często słyszymy, że biura podróży albo nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, albo wręcz plajtują. Wtedy wymarzone wczasy przepadają! Radzimy, jak się uchronić przed takimi niespodziankami.

W biurze możesz prosić, żeby okazano ci dokumenty dotyczące jego sytuacji finansowej
W biurze możesz prosić, żeby okazano ci dokumenty dotyczące jego sytuacji finansowej123RF/PICSEL

Rejestry i ewidencje: tu dowiesz się więcej o organizatorze

  • Zanim wykupisz wycieczkę lub wczasy w konkretnym biurze podróży, koniecznie upewnij się, czy jest ono ubezpieczone i czy ma gwarancje bankowe. Dzięki temu - nawet jeśli biuro zbankrutuje - turyści mają zagwarantowany powrót do kraju i zwrot wpłaty (co najmniej częściowy). Oto instytucje i strony internetowe, gdzie uzyskasz te informacje.
  • Urząd Marszałkowski - w każdym województwie biura podróży mają obowiązek okazać marszałkowi oryginał gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Urząd poinformuje cię, czy dane biuro je posiada.
  • Ministerstwo Sportu i Turystyki - na jego stronie www.msport. gov.pl znajdziesz listę biur, które spełniają powyższe wymogi.
  • Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników. Na stronie www.turystyka.gov.pl dowiedziesz się m.in., jak długo biuro działa, na jaką kwotę jest ubezpieczone (im wyższą, tym lepiej).
  • Rejestry Dłużników. Na stronach: www.konsument.krd.pl i www.infoKonsument.pl sprawdzisz, czy biuro nie jest zadłużone.

Umowa z biurem podróży: na jakie zapisy zwrócić szczególną uwagę

  • Po lekturze umowy też możesz ocenić organizatora. Umowa powinna określać m.in.: dane biura podroży z numerem działalności gospodarczej, rodzaj i kategorię hotelu, liczbę i rodzaj posiłków, program zwiedzania, zakres ubezpieczenia oraz sposób, w jaki można zrezygnować z wyjazdu lub go zareklamować.
  • Im umowa będzie bardziej precyzyjna, tym większą zyskasz pewność, że wyjazd zostanie zrealizowany bez zastrzeżeń. Łatwiej będzie także domagać się rekompensaty, gdyby biuro czegoś nie dopełniło lub gdyby coś było niezgodne z umową (np. gorszy hotel niż w umowie, mniejsza liczba posiłków itp.).
  • Ale uwaga! Bądź czujna, gdy oferta jest bardzo tania. Poza tym, jeśli biuro podróży zbyt aktywnie działa na serwisach zakupów grupowych w internecie, i sprzedaje wycieczki za bezcen - może to znaczyć, że nie ma dużego wzięcia wśród turystów.
  • Rady, na co uważać przy kupowaniu wycieczki, znajdziesz też np. na portalu www.podrozujzglowa.pl
Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas