Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Skuteczne metody na walkę z niechcianymi lokatorami!

Pojawienie się pluskiew w domu jest trudnym doświadczeniem, ale szybka reakcja przynosi efekty. Insekty te najczęściej żyją w zakamarkach łóżka, tapicerowanych meblach, a nawet za listwami podłogowymi. Jeśli zaobserwujesz na swojej skórze czerwone plamy, które z czasem zaczynają mocno swędzieć, miej się na baczności. Obejrzyj dokładnie materac, pościel i ramy łóżka. Jeśli zauważysz brązowo-czerwone i owalne owady, być może masz do czynienia z pluskwami. Nie wpadaj w panikę, tylko przemyśl strategię działania. Poznaj niezawodne sposoby na walkę z tymi owadami!

Pluskwy jako kryjówkę wybierają zakamarki łóżka czy listwy podłogowe
Pluskwy jako kryjówkę wybierają zakamarki łóżka czy listwy podłogowe123RF/PICSEL

  • Pluskwy mogą występować w transporcie publicznym, na lotniskach czy w pokojach hotelowych.
  • Insekty te nie lubią intensywnego zapachu kurkumy czy goździków.
  • Od ugryzienia pluskwy może wystąpić reakcja alergiczna, która powoduje obrzęk.

Jak wyglądają pluskwy?

Dorosła pluskwa ma około sześciu milimetrów długości i jest czerwono-brązowa. Jej spłaszczone ciało ma owalny kształt, a głowa jest żółta. Szkodniki te żywią się ludzką oraz zwierzęcą krwią, żerując w nocy. Gdzie najczęściej występują pluskwy? Gnieżdżą się one w zakamarkach łóżka, meblach tapicerowanych, a nawet za listwami podłogowymi! Dzięki czułkom umieszczonym na przodzie głowy są w stanie szybko zlokalizować ofiarę. Żywiciela typują po zapachu krwi, a także temperaturze ciała. Największą bronią pluskiew jest fakt, że bez pożywienia potrafią przeżyć nawet rok!

Co przyciąga pluskwy?

Pluskwy można przynieść do domu, na przykład z transportu publicznego
Pluskwy można przynieść do domu, na przykład z transportu publicznego123RF/PICSEL

Wbrew pozorom pluskiew nie przyciąga brud czy zaniedbane mieszkanie. Można rzec, że kurz jest dla nich dodatkowym utrudnieniem, ponieważ uniemożliwia im swobodne poruszanie się. Do wnętrza domu mogą dostać się przez rury lub wentylację. Chociaż nie potrafią one latać, są świetnymi wspinaczami. Dzięki temu potrafią przedostać się z niskich części budynku do najwyższych pięter, wędrując po ścianie. Najczęściej można je spotkać w miastach bardzo zaludnionych: na lotniskach, w hotelach czy w transporcie publicznym.

Jak sprawdzić, czy w łóżku są pluskwy?

By zweryfikować obecność pluskiew w łóżku, trzeba dokładnie obejrzeć jego wnętrze. Zdejmij pościel, materac i dokładnie obejrzyj czy nie ma tam owadów. Oprócz tego zajrzyj we wszystkie zakamarki łóżka, które mogą stanowić kryjówkę dla pluskiew. Jeśli zauważysz na pościeli ślady krwi i czarne odchody, to znak, że masz do czynienia z nieproszonymi gośćmi. Dodatkowo w pomieszczeniu wyczuwalny jest słodkawo-mdły zapach, który pluskwy wydalają, gdy czują się zagrożone. Na łóżku możesz też zauważyć jajka należące do samicy pluskwy i dorosłe osobniki.

Jak wyglądają ugryzienia pluskiew?

Ugryzienia pluskiew są czerwone i powodują nieprzyjemny świąd
Ugryzienia pluskiew są czerwone i powodują nieprzyjemny świąd123RF/PICSEL

Ślady po ugryzieniu pluskwy na początku są małe i nie swędzą. Dopiero z czasem mogą nabrać większych rozmiarów, a ich swąd stać się nie do zniesienia. Czasami występuje reakcja alergiczna, która powoduje obrzęk w miejscu ukąszenia. Często zdarza się tak, że osoba pogryziona nawet tego nie odczuje. Czy ugryzienia pluskwy są groźne dla zdrowia człowieka? Nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia życia, ale długo się goją. Proces ten może trwać nawet do dwóch tygodni. Niestety często pozostają również widoczne ślady na skórze. Nieprzyjemne objawy można złagodzić, stosując maści łagodzące ugryzienia insektów. Jeśli jesteś alergikiem, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Czego nie lubią pluskwy?

By skutecznie wypłoszyć pluskwy z domu, można zastosować kilka metod. Pierwszą z nich jest rozłożenie w miejscu ich kryjówki goździków. Ich intensywny zapach pomoże w wygonieniu nieproszonych lokatorów. Dobrym sposobem jest też wykorzystanie kurkumy lub preparatów zapachowych na bazie lawendy. Inną opcją jest zakup środków chemicznych, które do nabycia są w sklepach gospodarstwa domowego. Swoją walkę z pluskwami możesz też rozpocząć od zastosowania myjki parowej. Gorąca para wystraszy szkodniki, a niektóre z nich nie przeżyją przez wysoką temperaturę wody. Bywa, że zastosowanie domowych środków nie pomaga, konieczna jest wtedy pomoc fachowca. Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w walce z pluskwami.

Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Pluskwy łóżkowe można zwalczyć za pomocą domowych środków
Pluskwy łóżkowe można zwalczyć za pomocą domowych środków123RF/PICSEL

A jak radziły sobie z tymi owadami nasze babcie, kiedy nie było współczesnych udogodnień? Stosowały ziemię okrzemkową, która działa na szkodniki zabójczo. Przedostaje się ona do powłoki pancerzyka, przez co pluskwy tracą odpowiednią wilgotność ciała. To natomiast sprawia, że owady odwadniają się i umierają. Specyfik rozsyp po wszystkich zakamarkach domu, zwróć szczególną uwagę na szczeliny w ścianach i meblach. Po niecałym tygodniu pierwsze efekty będą zauważalne gołym okiem! Resztki ziemi i zabite osobniki usuń odkurzaczem i porządnie wymyj podłogę!

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas