Jak sprawdzić odczyn gleby w ogrodzie domowym sposobem?

Jeśli chcesz cieszyć się bujną roślinnością, prace ogrodnicze musisz rozpocząć nie od wybrania sadzonek czy zaopatrzenia się w nawóz, a od sprawdzenia odczynu pH gleby. Może się okazać, że podłoże w twoim ogrodzie wymaga zakwaszenia lub odkwaszenia, a bez tego nie ma co liczyć na obfite plony i widok kolorowych, dorodnych kwiatów. Choć istnieją profesjonalne urządzenia pomiarowe, zacząć możesz od domowych metod. Potrzebujesz do tego tylko dwóch powszechnie dostępnych produktów.

Badanie pH gleby dla początkujących
Badanie pH gleby dla początkujących123RF/PICSEL

O czym świadczy wskaźnik pH gleby?

Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować znaczenia odczynu gleby i pomijać jej pomiaru, jeśli zależy nam na udanej uprawie roślin ogrodowych. Jest to jeden z najważniejszych wskaźników, świadczących o typie i jakości gleby. Zapewnienie kwiatom, krzewom czy roślinom uprawnym odpowiednich warunków glebowych pozwoli im na efektywne pobieranie niezbędnych składników pokarmowych z podłoża. To z kolei podstawowy czynnik, który warunkuje ich prawidłowy wzrost, bujny rozwój i obfite plony.

Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu? infoWire.pl

Poziom pH gleby określa się na skali od 1 do 14.

  • Jeśli pomiar wskazuje wartości poniżej 7, ziemia ma odczyn kwaśny. Takiego otoczenia potrzebują np.: borówka amerykańska, hortensja, rododendron, azalia, magnolia, róża, malina, agrest i porzeczka.
  • Z ziemią zasadową mamy do czynienia, gdy urządzenia pomiarowe wskazują wartości powyżej 7,3. Niewiele roślin preferuje takie warunki, ale są one korzystne dla warzyw kapustnych.
  • Przyjmuje się, że zakres 6,6-7,2 określa podłoże o odczynie obojętnym, wskazanym dla drzew owocowych (czereśni, brzoskwiń, wiśni, moreli) oraz ogórków, zielonej sałaty i dyni.

Kiedy wykonywać pomiar?

Należy uwzględnić go podczas planowania wiosennych prac w ogrodzie. Nie jest to jedyny obowiązkowy termin. Możemy przyjąć zasadę, że kontrolę stanu podłoża wykonać trzeba za każdym razem, gdy zamierzamy posiać lub posadzić rośliny. W przypadku części z nich optymalnym terminem jest jesień. Jednak o mierzeniu odczynu gleby warto pamiętać także w trakcie sezonu, ponieważ właściwości podłoża mogą ulec zmianie pod wpływem różnorodnych czynników.

Jak sprawdzić odczyn gleby domowym sposobem?

Na rynku dostępne są profesjonalne urządzenia pomiarowe, jednak początkujący ogrodnicy mogą być nimi nieco onieśmieleni. Ponadto nie każdy ma ochotę inwestować w kolejny sprzęt. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą dwa produkty, które znaleźć można w kuchennych zapasach. Jak wykorzystać sodę oczyszczoną i ocet winny do sprawdzenia pH gleby?

Sprawdzenie pH gleby ułatwi wybór roślin, które będą dobrze rozwijać się w naszym ogrodzie
Sprawdzenie pH gleby ułatwi wybór roślin, które będą dobrze rozwijać się w naszym ogrodzie123RF/PICSEL
  • Przygotuj dwie próbki ziemi, usuwając z niej wszelkie zanieczyszczenia: kamyki i fragmenty roślin.
  • Każdą z nich włóż do szklanego, przezroczystego słoiczka, wlej odrobinę wody i wymieszaj w celu uzyskania dość gęstego błota.
  • Do pierwszego naczynia wlej jedną łyżeczkę sody. Jeśli powierzchnia błotnego roztworu zacznie się pienić lub zauważysz niewielkie bąbelki, oznacza to, że ziemia ma odczyn kwaśny.
  • Do drugiej próbki wlej łyżeczkę octu. Jeśli zawartość słoika wejdzie z płynem w reakcję, mamy do czynienia z podłożem zasadowym.
  • W sytuacji, gdy w żadnym przypadku nie zauważymy reakcji, możemy założyć, że badana ziemia ma odczyn obojętny.

Choć nie będziemy w stanie precyzyjnie określić współczynnika pH, ta prosta metoda da nam już całkiem duże rozeznanie w kontekście tego, z jakim rodzajem ziemi mamy do czynienia w naszym ogrodzie. To pierwszy krok do dalszych prac i zaaranżowania przestrzeni tak, by zapewnić roślinom najlepsze warunki.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas