Jak sprawdzić świeżość jajek?

Zjedzenie zepsutego jajka może mieć przykre skutki dla układu trawiennego. Gdy nieświeże przypadkowo ląduje w potrawie, danie nadaje się już jedynie do kosza. Jak sprawdzić świeżość jajka? Są na to trzy proste sposoby.

article cover

Jak sprawdzić świeżość jajek?

Na początek trzeba pamiętać, by jaja kupować w sprawdzonym miejscu – musimy mieć pewność, że są dobrej jakości. Wybieraj jaja wiejskie, a nie te z fermy. Warto wiedzieć, że w beżowych skorupach dłużej utrzymują świeżość, aniżeli w białych. Kupowanie jajek nawet u sprawdzonych sprzedawców nie gwarantuje, że nie trafimy na zepsuty egzemplarz. Warto więc zawsze przed ugotowaniem czy „wbiciem” do potrawy sprawdzić ich świeżość.
Możesz też rozpoznać świeżość jajka po konsystencji białka i żółtka. W świeżym jaju białko jest gęste, w sposób sprężysty otacza żółtko. W białku nieświeżym białko ma konsystencję wodnistą, a żółtko traci intensywny kolor. "Wybijając" takie jajko, ciężko oddzielić te dwie części od siebie.
Sprawdzanie świeżość jajka w osolonej wodzie: zanurz jajko w szklance wody z dodatkiem 1,5 łyżeczki soli. Jeśli zostanie na dnie naczynia, oznacza to, że jest świeże. W przypadku, gdy zacznie pływać po powierzchni w pozycji poziomej, również nadaje się do zjedzenia. Jeśli natomiast wypłynie w położeniu pionowym, najprawdopodobniej jest stare i lepiej go nie konsumować.  Dlaczego się tak dzieje? Otóż, jajko im starsze, tym więcej traci wody i powiększa się w nim komora powietrzna.
Sprawdź świeżość jajka przez wygląd skorupki – jeśli jest chropowata i zmatowiona, oznacza to, że jajo jest świeże. Stare ma zazwyczaj śliską, błyszczącą skorupkę.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas