Jak sprawdzić zdolność kiełkowania nasion?

Powoli zbliża się sezon siewów nasion oraz natłoku wszelakich prac ogrodowych. Warto się do tego okresu przygotować już teraz, kiedy mamy mniej zajęć, dobrze jest sprawdzić jakość nasion które będziemy chcieli wysiać. Dzięki tej próbie, nie doczekamy takiej sytuacji, że w miejscu w którym coś posialiśmy, zamiast oczekiwanych warzyw wyrosną tylko chwasty…

badanie kiełkowania
badanie kiełkowania© Photogenica

Które nasiona powinniśmy poddać badaniu?

Nasiona, które kupujemy pod koniec zimy i wczesną wiosną w oryginalnie zamkniętych opakowaniach, zawsze mają określoną datę ważności, czyli okres do którego na pewno zachowają pełną zdolność kiełkowania. Często jednak zdarza się, że kupiliśmy za dużo nasion jakiegoś gatunku i nie zdążyliśmy ich wykorzystać przed upływem tego terminu. Zanim je wyrzucimy, warto sprawdzić ich witalność, nasiona niektórych gatunków zachowują bowiem dłużej siłę kiełkowania i wydadzą plon jeszcze po określonym terminie ważności.

Jeśli sami pozyskujemy nasiona w naszym ogrodzie, również warto przeprowadzić tę próbę, powie nam ona dużo, na temat jakości nasion. Będziemy mogli też wyciągnąć wnioski na przyszłość, które pomogą nam określić najlepszy czas zbioru oraz sposób przechowywania nasion.

Koniecznie powinniśmy też sprawdzić nasiona, które dostaliśmy od znajomych, oraz takie które nie pochodzą z pewnego źródła.

Jak wykonać próbę kiełkowania?

Na talerzyk lub styropianową tackę kładziemy warstwę ligniny, którą zwilżamy wodą. Następnie bierzemy losowo od 20 do 100 nasion (w zależności od tego jak wiele możemy poświęcić na próbę). Nasiona układamy mniej więcej w równych odstępach na ligninie, zwilżamy i przykrywamy drugim talerzykiem lub folią.

Naczynie ustawiamy w ciepłym miejscu, np. na parapecie i czekamy, pamiętając by zapewnić stałą wilgoć nasionom zwilżając ligninę. Po określonym czasie, zależnie od gatunku (może być to tydzień lub dwa), nasiona powinny wykiełkować, zazwyczaj kiełkują w jednym czasie, dlatego ich obserwacja jest łatwa. Zdeformowane i źle wykształcone siewki traktujemy tak jakby nic z tych nasion nie wykiełkowało.

Wtedy liczymy wszystkie skiełkowane nasiona i obliczamy ich zdolność kiełkowania ze wzoru:

ilość nasion które wykiełkowały / ilość wszystkich nasion x 100% = siła kiełkowania

Im większą ilość nasion wzięliśmy do badania, tym bardziej wiarygodny jest otrzymany wynik.

Wnioski

Jeśli uzyskany wynik wynosi powyżej 90%, to nasiona są dobrej jakości i bez żadnych przeszkód możemy je wysiewać na zagonach zgodnie z zalecaną dla gatunku normą siewu. Jeśli wykiełkowało od 50 do 90%, powinniśmy nasiona posiać gęściej niż zazwyczaj.

Gorszy wynik oznacza, że nasiona nie dadzą równych wschodów, dlatego powinniśmy zrezygnować z ich wysiewania lub posiać je dużo gęściej niż normalnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas