Jak stosować drożdże na ogórki? Jakich efektów się spodziewać?

Samodzielna uprawa ogórków cieszy się w Polsce dużą popularnością. Nic nie smakuje tak dobrze, jak plony z własnej działki, jednak potrafią one przysporzyć ogrodnikom i działkowiczom sporo problemów. Warzywne grządki są narażone na choroby grzybowe, przez które rośliny mizernieją i obumierają. Bez obaw! Z pomocą przychodzą tradycyjne metody. Sprawdź, jak wykorzystać drożdże do podlewania ogórków i jak przygotować ochronne opryski domowym sposobem.

Jak zrobić oprysk i nawóz z drożdży do ogórków?
Jak zrobić oprysk i nawóz z drożdży do ogórków?123RF/PICSEL

Dlaczego warto stosować drożdże na ogórki? Choroby nie mają szans!

Nie możesz już doczekać się skosztowania wakacyjnej mizerii lub przyrządzenia ogórków małosolnych według przepisu babci? Najpierw obowiązki, potem przyjemności! By móc cieszyć się obfitymi plonami, trzeba odpowiednio zadbać o uprawy ogórków.

Musisz wziąć pod uwagę, że te popularne rośliny często stają się obiektem ataku chorób grzybowych, zwłaszcza mączniaka rzekomego dyniowatych. Początkowo objawia się żółtymi plamami, które z czasem powiększają się i ciemnieją. Następnie pojawia się szary nalot. Bez szybkiej reakcji choroba błyskawicznie doprowadza do zamierania całych roślin. Zdarza się, że zajmuje to mniej niż tydzień.

Na balkonie można uprawiać nawet ziemniaki... w workachInteria.tv

Na czym polega dobroczynny wpływ drożdży na ogórki w tym kontekście? Trzeba pamiętać o tym, że również zaliczane są do grzybów. Uprawy więc zamieniają się w pole bitwy między szkodliwymi patogenami a drożdżami, które nie mają negatywnego wpływu na rośliny. Na szczęście te drugie są w starciu bezkonkurencyjne.

Jak zrobić oprysk z drożdży na ogórki?

Jego przygotowanie jest proste, więc z tym zadaniem poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Jak się za to zabrać?

  • Jedną kostkę (100 gramów) świeżych drożdży piekarskich rozpuść w 0,5 litra mleka o zawartości tłuszczu na poziomie 3,2 procent.
  • Rozcieńcz 10 litrami wody. Możesz użyć deszczówki, jeśli nią dysponujesz.
  • Opcjonalnie dodaj łyżkę szarego mydła. Dzięki niemu oprysk dłużej utrzyma się na roślinach.

Jak stosować oprysk z drożdży i mleka na ogórki? Miksturę przelej do butelki z atomizerem i używaj profilaktycznie raz w tygodniu przez cały okres wegetacyjny. Zadbaj o to, by dotarła zarówno na górną, jak i dolną stronę liści. Stosuj również w sytuacji, gdy zauważysz pierwsze niepokojące objawy chorobowe. Pamiętaj, by oprysk powtarzać po opadach deszczu.

Nawóz z drożdży do ogórków: Działanie

Powiedzenie "rosnąć jak na drożdżach" nie wzięło się znikąd i odnosi się nie tylko do domowych wypieków. Drożdże są skarbnicą witamin z grupy B, żelaza organicznego i cennych aminokwasów. Dzięki temu stymulują rozwój systemu korzeniowego oraz pobudzają rośliny do wzrostu. Drożdże jako nawóz do ogórków przy okazji chronią korzenie przed chorobotwórczymi mikroorganizmami w glebie. Takie efekty uboczne są mile widziane!

Jak zrobić nawóz z drożdży do ogórków? Instrukcja krok po kroku

Wystarczą trzy podstawowe składniki, by zrobić naturalną odżywkę do ogórków - bez dużych nakładów finansowych i bez ogromnego wysiłku. Do dzieła!

  • Nawóz z drożdży niesfermentowany: Doskonała opcja dla niecierpliwych ogrodników. Kostkę drożdży umieść w wiaderku i zalej 10 litrami ciepłej wody. Może być to deszczówka, może być to płyn, który został po gotowaniu warzyw - byle bez żadnych przypraw! Całość wymieszaj i odstaw na godzinę. Po tym czasie możesz ruszać do ogrodu.
  • Nawóz  z drożdży sfermentowany: Przygotowanie zajmuje więcej czasu, ale preparat ten uznawany jest za bardziej skuteczny. Drożdże ponownie włóż do wiadra i zasyp szklanką cukru. Odstaw na dwie godziny. Następnie wlej wodę, wymieszaj i odstaw na tydzień. Przed użyciem konieczne jest rozcieńczenie mieszanki. Na jedną szklankę powinno przypadać 10 litrów wody.

Podlewanie ogórków drożdżami przeprowadzać można od wiosny aż do późnego lata. Najpierw pomoże we wzroście młodym sadzonkom, a w kolejnych tygodniach wzmocni rośliny i pobudzi je do intensywnego owocowania.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas