Jak stosować olej, by chronić zdrowie jamy ustnej?

Sączenie oleju między zębami jest wiekową tradycją leczenia, zakorzenioną w hinduskiej medycynie opartej na Ayurvedzie. Metoda ta oczyszcza zęby i dziąsła. Jej dodatkowym atutem jest naturalne wybielanie zębów, a dowody wskazują, że może ona także działać korzystnie na zdrowie dziąseł i pomagać w zwalczaniu szkodliwych bakterii. <br><br><b>Na czym polega ta metoda?<br><br></b>To proste – wystarczy nabrać olej do ust (zazwyczaj sezamowy lub kokosowy) i przesączać go przez zęby przez około 20 minut. Codzienne płukanie olejem zębów pomaga poprawić zdrowie jamy ustnej. Podobnie jak przy oczyszczaniu skóry substancjami zawierającymi oleje, działa tu zasada "podobne rozpuszcza podobne", ponieważ olej jest w stanie przebić się przez osad nazębny i usunąć toksyny bez żadnych dodatkowych zabiegów.

article cover
&copy;123RF/PICSEL

Czy to bezpieczne?

&copy;123RF/PICSEL

Na szczęście jest to fakt, co do którego wszystkie źródła są zgodne: to stuprocentowo bezpieczna metoda. Oczywiście są tacy, którzy twierdzą, że sączenie oleju przez zęby nie niesie ze sobą przypisywanych mu korzyści oraz, że wcale nie oczyszcza on ust z toksyn, lecz wszystkie opinie są zgodne co do tego, że nie powinna wyrządzić żadnej krzywdy.

Wszystkie używane w tym procesie oleje są jadalne i uważane za zdrowe, zatem trzymanie ich w ustach nie powinno być problematyczne w żadnym sensie. Jedyne potencjalne zagrożenie to fakt, że olej może zostać przypadkowo połknięty po oczyszczeniu jamy ustnej, a zawiera on wtedy duże skupiska usuniętych bakterii i toksyn.

Jaki olej stosować?

&copy;123RF/PICSEL

To zależy. Jeśli celem zabiegu ma być wybielenie zębów, olej kokosowy jest najbardziej efektywny. Jest on także nieco bardziej skuteczny w usuwaniu z ust określonych rodzajów bakterii, włączając w to zmutowaną bakterię streptococcus odpowiedzialną za powstawanie próchnicy.

Olej sezamowy rekomendowany jest przez większość źródeł (choć przyczyną może być fakt, że był najłatwiej dostępny, kiedy praktyka płukania olejem rozpowszechniała się wiele lat temu) i jest to także najlepiej udokumentowany badaniami produkt uważany za bezpieczny dla osób, które nie mają rozwiniętej alergii na nasiona sezamu. Czasami używa się oliwy z oliwek, choć niektórzy twierdzą, że jest on zbyt szorstki dla zębów. Należy wystrzegać się używania sztucznie przetworzonych, rafinowanych olejów jak olej sojowy i kukurydziany.

Kto może płukać zęby olejem?

&copy;123RF/PICSEL

To metoda bezpieczna, skuteczna i dostępna dla wszystkich. Kiedy dzieci są wystarczająco duże, by uniknąć połknięcia sączonego oleju, mogą zacząć stosować tę metodę.

Jest to również metoda bezpieczna dla kobiet w ciąży, szczególnie poleca się ją po pierwszym trymestrze, ponieważ zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest niezwykle ważne w tym okresie. Jednak jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub położną przed rozpoczęciem takich zabiegów.

Osoby posiadające wypełnienia również mogą z powodzeniem stosować tę metodę. Ale dla pewności porozmawiaj ze swoim stomatologiem, szczególnie, jeśli posiadasz metalowe wypełnienia, korony lub jeśli cierpisz na problemy z zębami.

Zdarza się, że osoby oczyszczające jamę ustną olejem początkowo doświadczają pewnego dyskomfortu – łagodnego przekrwienia dziąseł, bólów głowy etc. Są to jednak objawy, które z czasem ustępują.

Czy płukanie olejem naprawdę działa?

Chociaż badania naukowe są tu ograniczone, istnieją dowody popierające tezę o korzyściach płukania, włączając tu badania nad wpływem oleju na różnego typu bakterie, na próchnicę zębową i na toksyczny osad nazębny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas