Jak suszyć kwiaty - porady
Jesienią i zimą możesz cieszyć się nie tylko aromatem suszonych ziół, ale także urodą utrwalonych kwiatów. Najlepiej nadają się do tego odmiany zawierające mało wody, czyli: trawy, zatrwiany, nieśmiertelniki, kocanki, mikołajki (osty).
Druga połowa lata to idealna pora, by zrywać lub ścinać trawy, zioła i kwiaty przeznaczone do suszenia. Zwróć uwagę, by pąki były wybarwione, ale nie rozwinięte całkowicie. Rośliny powinny być suche, bo nawet niewielka wilgoć spowoduje gnicie. Większość kwiatów można suszyć podobnie jak zioła. Trzeba zebrać je w pęczki i usunąć dolne liście.
Następnie przewiąż miniwiązanki sznurkiem lub opleć je drucikiem i zawieś na sznurku rozpostartym w przewiewnym, najlepiej zacienionym pomieszczeniu (choć może być to nawet... pusta szafa).
Ważne jest, by wilgotność powietrza była możliwie jak najniższa, natomiast temperatura wynosiła ok. 20 stopni.
Susz kwiaty w wazonie
Istnieją gatunki, które najlepiej jest suszyć w pozycji pionowej (główką do góry). Należą do nich m.in. kwiaty o sztywnych, zdrewniałych łodygach (np. hortensje).
Umieść je w wysokim wazonie, na którego dno wlejesz trochę wody (tyle, by wystarczyło na kilka dni). Nie dolewaj jej, pozwól roślinom wyschnąć. W takiej samej „pozycji stojącej”, ale bez wody, susz np. trawy ozdobne (pampasowe).
Jak zrobić suszki
Róże, cynie, hortensje – pąki tych kwiatów (oddzielone od łodygi, suszonej oddzielnie) najlepiej utrwalić... kaszą manną. Nasyp warstwę do kartonowego pudełka, ułóż kwiaty i delikatnie obsyp kaszą. Po ok. 2 tygodniach delikatnie wyjmuj suszki, by nie uszkodzić płatków.
Ekspresowe rady
Suszonych bukietów nie ustawiaj w pokoju małego alergika – przyciągają kurz. Spryskaj suche kwiaty lakierem do włosów, by nie zblakły.
Katarzyna Sadownik - z wykształcenia rolnik, ogrodnik z zamiłowania.