Jak szybciej prasować ubrania?
Według przeprowadzonych ankiet prasowanie to jeden z najbardziej znienawidzonych domowych obowiązków. Stos pogniecionych koszul, bluzek i sukienek niemal każdego wyprowadza z równowagi, a w efekcie zdarza się, że chodzimy w pomiętych ubraniach lub prasujemy najpotrzebniejszą rzecz tuż przed wyjściem z domu. Co zrobić, żeby prasowanie stało się przyjemniejszą, łatwiejszą, a przede wszystkim szybszą czynnością? Sprawdź najciekawsze sposoby.

Składniki
Zaplanuj czas na prasowanie

Rosnąca sterta upranych i zmiętych ubrań tylko pogarsza sytuację i sprawia, że jeszcze bardziej odkładamy prasowanie „na lepszy czas”. Dlatego warto je wcześniej zaplanować, pamiętając, by za jednym razem nie prasować wszystkiego, a jedynie kilka-kilkanaście rzeczy przydatnych na najbliższe dni. Dzięki temu prasowanie przestanie się nam jawić jako mozolne zadanie na całe popołudnie czy wieczór. Dobrze jest też połączyć tę czynność z praniem, tak by móc wyprasować od razu na przykład wilgotne po wirowaniu koszule.
Łatwiejsze prasowanie zaczyna się od prania
Sposób, w jaki pierzemy i suszymy ubrania, ma ogromne znaczenie na liczbę powstałych zagnieceń i w efekcie łatwość prasowania. Warto wiedzieć, że silne wirowanie sprawia, że ubrania są o wiele bardziej zmięte. Sprzyja temu także ładowanie pełnego bębna pralki. Pranie należy też od razu wyjąć z urządzenia, mocno strzepnąć, by jak najbardziej wyeliminować zagniecenia, oraz rozwiesić do suszenia (pamiętaj, aby klamerki przypinać na szwach, w najmniej widocznym miejscu) na suszarce lub wieszakach. Sprytnym sposobem jest też prasowanie koszul i bawełnianych ubrań, gdy są one jeszcze wilgotne. Jeśli wyschną, możesz je skropić ciepłą wodą.
Składniki
Dobry plan podstawą sprawnego działania

Aby zaoszczędzić czas, posortuj zmięte ubrania i ułóż je, biorąc pod uwagę temperaturę, w jakiej można je prasować. Zacznij od najniższych temperatur, w ten sposób nie trzeba czekać, aż temperatura żelazka spadnie lub podniesie się.
Kłopotliwe elementy
Kołnierzyk i mankiety koszuli, rękawy bluzek i sukienek to elementy, które szczególnie ciężko uprasować. Prasując koszulę, rozpocznij od kołnierzyka (najpierw lewa, potem prawa strona) i karczka, a następnie przejdź do rękawów, prawego przodu, pleców i lewego przodu. Aby na rękawach nie pozostały nieestetyczne zgięcia po prasowaniu, wystarczy włożyć do nich zrulowany ręcznik, a następnie użyć żelazka.
Składniki
Prasuj dwa razy szybciej

Folia aluminiowa
Dzięki zwykłej folii aluminiowej możemy prasować dwa razy szybciej. Wystarczy że deskę do prasowania wyścielimy warstwą folii (błyszczącą stroną do góry), a następnie założymy pokrowiec. Folia „odbije” wysoką temperaturę i sprawi, że ubranie zostanie uprasowane z obu stron jednocześnie. Ten trik stosują nawet krawcowe.
Spray z octem
Roztwór wody z octem (w proporcji 3:1 – warto też dodać kilka kropel olejku eterycznego, na przykład lawendowego) znacznie przyspieszy i ułatwi nam prasowanie. Pomięte ubrania wystarczy spryskać przygotowaną mieszaniną i pozostawić do wyschnięcia. Zapach octu wyparuje, a ubrania rozprostują się całkiem lub pozostaną na nich jedynie delikatne zagniecenia, które z łatwością rozprasujemy.