Jak szybko i skutecznie odkamienić żelazko? Poznaj niezawodne sposoby

Żelazko to urządzenie, które jest niezbędne w domu. Wiele osób nie wyobraża sobie pójścia do pracy w pomiętej koszuli czy spodniach. Dlatego dbanie o urządzenie jest tak istotne, a szczególnie, gdy gromadzi się na nim kamień. Może przyczynić się do pogorszenia jakości pracy sprzętu i zniszczeniu ubrań. Jak zatem szybko i skutecznie odkamienić żelazko? Wyjaśniamy.

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka sprawdzą się również w przypadku usuwania kamienia
Domowe sposoby na czyszczenie żelazka sprawdzą się również w przypadku usuwania kamienia123RF/PICSEL

  • Do usunięcia kamienia z żelazka najlepiej zastosować naturalne specyfiki.
  • By żelazko pracowało wydajnie przez wiele lat, czyść je regularnie z osadu.

Dlaczego trzeba odkamieniać żelazko?

Osad, który osadza się na stopce żelazka, może doprowadzić do wielu problemów. Jednym z nich jest pozostawianie plam na odzieży. Zabrudzenia mogą być trudne w usunięciu, a czasami jest to po prostu niemożliwe. Kamień wpływa też negatywnie na pracę żelazka, gdyż osadza się też wewnątrz urządzenia. To powoduje zmniejszenie mocy grzewczej i powstanie słabej jakości pary. Wystarczy zastosować skuteczne metody czyszczenia urządzenia. To sprawi, że żelazko będzie służyć przez wiele lat.

Czym odkamienić żelazko?

Prasowanie ubrań będzie bezpieczniejsze, gdy na żelazku nie będzie kamienia
Prasowanie ubrań będzie bezpieczniejsze, gdy na żelazku nie będzie kamienia123RF/PICSEL

Do odkamieniania żelazka możesz wybrać kilka skutecznych sposobów:

  • Sok z cytryny: to specyfik, który usunie zabrudzenia z urządzenia i odświeży stopkę. Ma działanie antybakteryjne i upora się z kamieniem. Wystarczy, że kilka kropel soku z cytryny rozprowadzisz po elemencie grzewczym. Następnie rozgrzej żelazko i odczekaj kilka minut. Na koniec odłącz sprzęt od prądu i zostaw, by stopka żelazka przestygła. Na koniec przetrzyj ją miękką szmatką, która nie pozostawi żadnych rys.
  • Soda oczyszczona: to środek, który jest równie skuteczny w czyszczeniu kamienia z żelazka. Do małej miski wsyp łyżkę sody oczyszczonej i wymieszaj z niewielką ilością wody. Powstałą papkę nanieś na zabrudzone urządzenie. Mieszankę pozostaw na kilka minut, a następnie miękką stroną gąbki zetrzyj ją. Stopkę żelazka wysusz ręcznikiem papierowym i śmiało zabierz się za prasowanie ubrań.
  • Ocet i woda: kiedy żadna z powyższych metod nie zadziała, wypróbuj niezawodny duet. Ocet wymieszaj z wodą w proporcjach 1:2. Następnie wlej substancję do zbiornika na wodę w żelazku i nagrzej je. Odłącz żelazko od kontaktu i udaj się do łazienki. Tam nad zlewem lub wanną naciskaj przycisk pary, by wydobyć kamień z wnętrza sprzętu. Gdy zbiornik zostanie całkowicie opróżniony, napełnij go czystą wodą. Ponownie nagrzej żelazko i powtórz czynność. Tak pozbędziesz się resztek octu z żelazka. To ważne, gdyż produkt ma silny zapach, którym mogą przesiąknąć prasowane ubrania.

Co zrobić, by stopka żelazka była czysta?

Wiele modeli żelazek ma wbudowany system samooczyszczenia. Funkcja pozwala na sprawne pozbycie się kamienia bez szorowania. Urządzenie jest cały czas utrzymane w czystości, co pozwala zaoszczędzić czas. Jeśli jednak masz sprzęt starszej generacji, dbaj o nie regularnie. Dzięki temu osad nie będzie się zbierał, a urządzenie pozostanie wydajne. Opróżniaj też na bieżąco zbiornik na wodę, gdyż pozostawiona w zbiorniku sprzyja wytwarzaniu się kamienia. Do wytwarzania pary używaj wyłącznie wody destylowanej lub przegotowanej.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas