Jak szybko i skutecznie posprzątać kuchnię?

Domowe porządki nie należą do przyjemności, a największą zmorą jest gruntowne sprzątanie kuchni. Gromadzący się w zakamarkach piekarnika tłuszcz i brud, kamień i osad w zlewie czy nalot na naczyniach umytych w zmywarce to tylko niektóre problemy, z którymi od czasu do czasu trzeba się rozprawić. A im rzadziej to robimy, tym dłużej trwają porządki. W jaki sposób usunąć uporczywy brud z kuchenki, zlewu czy mikrofalówki? Podpowiadamy sprawdzone metody, dzięki którym sprzątanie kuchni stanie się szybsze i łatwiejsze, a nasze urządzenia będą czyste i błyszczące.

Jak szybko posprzątać kuchnię?
Jak szybko posprzątać kuchnię? ©123RF/PICSEL
Jak najlepiej urządzić kuchnięnewsrm.tv

Zlew

Czym czyścić zlew?
©123RF/PICSEL

W zlewie i na bateriach gromadzi się nie tylko brud, ale też osad z kamienia. Jednego i drugiego łatwo pozbędziesz się za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy, że dodasz do niej niewielką ilość wody, tak by powstała pasta. Nałóż ją na miękką stronę gąbki i delikatnie wyczyść cały zlew. Soda nie tylko usunie kamień, ale też bakterie i nieprzyjemny zapach. Po tym zabiegu zlew warto jeszcze nasmarować odrobiną oliwy lub oleju jadalnego – nabłyszczymy go i zapobiegniemy ponownemu osadzaniu się kamienia. Wsypując torebkę sody do odpływu i zalewając ją wrzątkiem, udrożnimy również zatkane rury. Granitowe zlewy należy czyścić mleczkiem przeznaczonym do tego typu powierzchni, ale można także użyć mieszanki wody z octem w proporcji 1:1, a następnie nasmarować zlew olejem.

Chromowaną baterię odkamienimy, zanurzając ją w worku wypełnionym octem – można go przymocować na przykład gumką recepturką (najlepiej zrobić to wieczorem i zostawić na całą noc). Octu nie wolno stosować na baterie kolorowe, z mosiądzu czy patyny. Należy je czyścić wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Piekarnik

Mycie piekarnika
©123RF/PICSEL

Z mocno zabrudzonym piekarnikiem rozprawisz się za pomocą sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Pastę przygotujesz z połowy szklanki wody i ¼ szklanki sody. Dodaj do tego 1-2 łyżeczki płynu do mycia naczyń. Pastę rozprowadź równomiernie po całym piekarniku i zostaw na kilkanaście minut, a następnie umyj piekarnik. Resztki pasty zetrzyj wilgotną ściereczką. Wyjątkowo uporczywego brudu pozbędziesz się za pomocą mleczka do czyszczenia oraz folii aluminiowej. Większe kawałki folii należy zmiąć tak, by powstała "gąbka" do czyszczenia, a następnie nałożyć na nią odrobinę mleczka. W ten sposób uda ci się wyszorować resztki przypalonego brudu.

Kuchenka

Płytę gazową najlepiej myć, gdy jest jeszcze ciepła. Do czyszczenia warto użyć wody z octem (jedna łyżka octu na szklankę ciepłej wody) – mieszankę wlać do pojemnika z atomizerem i spryskać całą płytę. Jeśli zabrudzenia są mocno zaschnięte, można po spryskaniu płyty odczekać kilkanaście minut, a następnie przetrzeć ją miękką szmatką, by nie zarysować powierzchni. Zabrudzoną kratkę z kuchenki gazowej najlepiej zanurzyć w wodzie z octem (w proporcji 1:1), a następnie wyczyścić ścierką. Palniki powinno się zdjąć i umyć w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Płytę ceramiczną oraz indukcyjną myje się po wystygnięciu i najlepiej użyć do tego celu specjalnego mleczka do czyszczenia.

Mikrofalówka

Sposób na mikrofalówkę
©123RF/PICSEL

Zaschnięte resztki jedzenia i tłuste plamy gromadzą się w trudnych do wyczyszczenia zakamarkach mikrofali. Aby ułatwić sobie mycie urządzenia, najlepiej użyć kwasku cytrynowego. Do szklanej miseczki wystarczy wlać wodę i wsypać 3 łyżeczki kwasku, a następnie wstawić ją do mikrofali na 2-3 minuty. Z łatwością usuniemy cały brud, przecierając urządzenie szmatką.

Zmywarka

Wbrew pozorom w zmywarce także gromadzi się brud, który na dłuższą metę może uszkodzić urządzenie. Tłuste osady i kamień sprawiają też, że na szklanych naczyniach pojawia się biały nalot. Dlatego przynajmniej raz na miesiąc należy wyjąć filtr, który znajduje się na dnie zmywarki, i zanurzyć go na kilka godzin w occie. Aby umyć całą zmywarkę, na jej dno należy wlać szklankę octu, a urządzenie uruchomić (bez żadnych naczyń) w trybie najwyższej temperatury.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas