Reklama

Jak szybko i skutecznie pozbyć się niechcianych mebli?

To właśnie ten czas, kiedy zabieramy się za dokładne sprzątanie naszych domów i mieszkań. Letnie porządki są konieczne, ponieważ chcemy przygotować się na nadchodzący sezon letni. Przeglądamy nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale zaglądamy także na strych i do piwnicy – a tam mogą zaskoczyć nas sterty niepotrzebnych bibelotów i stare meble, o których zapewne dawno już zapomnieliśmy. Jak szybko i skutecznie pozbyć się nadmiaru takich rzeczy i przywrócić ogólny porządek?

Jak pozbyć się starych mebli?

Najwięcej problemu sprawiają nam te rzeczy, których gabaryty nie pozwalają na łatwe wyniesienie ich na śmietnik i wyrzucenie do odpowiedniego kontenera. Meble to dodatkowo ten rodzaj przedmiotów, których często nie chcemy się pozbywać - ze względu na ich cenę, a niekiedy również sentyment. W ten sposób uszkodzone szafki, stoły czy półki zanosimy zazwyczaj w miejsce, które służy nam do przechowywania. Z czasem zapominamy o ich istnieniu i zauważamy je dopiero podczas porządków. To odpowiedni moment, aby zadecydować, czy rzeczywiście powinny z nami zostać, czy może jest to doskonały czas, by usunąć je z domu. 

Reklama

Pozbycie się zalegających przedmiotów nie zawsze jest proste i łatwe - wszystko zależy od stanu mebla, jego unikatowości, a także początkowej ceny. Oddając za darmo, najszybciej znajdziemy nowego nabywcę, jednak to dobre rozwiązanie głównie w przypadku, gdy naprawdę zależy nam na natychmiastowym zwolnieniu miejsca w piwnicy czy na strychu. Przekazać bez opłaty możemy też w sytuacji, jeżeli chcemy komuś pomóc - niektóre placówki nieustannie potrzebują używanych mebli, które posłużą jeszcze wiele lat.

Jeżeli oferujemy wyposażenie w dobrym stanie, to warto zastanowić się, czy nie jest to dobra okazja na dodatkowy zarobek. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na sprzedaż starych mebli. Spieniężenie posiadanych przedmiotów to niekiedy proces długotrwały, ale jeżeli wiemy, gdzie warto wystawiać ogłoszenia - może zaskoczyć nas liczba chętnych!

Prosta sprzedaż starych mebli

Lepiej sprzedać nieużywane meble, niż je wyrzucić. W ten sposób nie produkujemy nadmiaru śmieci i dajemy przedmiotom nowe życie. Może się okazać, że także ich następny właściciel zdecyduje się w swoim czasie przekazać je dalej.  Dużą popularnością cieszy się sprzedaż za pośrednictwem strony Allegro Lokalnie - głównie ze względu na darmowe wystawianie rzeczy, bezpieczne zakupy i możliwość znalezienia ofert dostępnych w naszej okolicy. Taki wariant pomaga zrezygnować z opcji dostawy i odebrać mebel na miejscu, dzięki czemu nabywca może ocenić stan sprzedawanego przedmiotu, a my unikniemy ewentualnych zwrotów. 

Jak stworzyć idealne ogłoszenie o sprzedaży?

Jeżeli chcemy zwiększyć skuteczność i w krótkim czasie sprzedać mebel, powinniśmy zwrócić uwagę na zdjęcia oraz samo ogłoszenie. Powinno zawierać jak najwięcej szczegółów - dokładne wymiary, stan sprzedawanej rzeczy, a jeżeli tylko mamy taką możliwość - rok produkcji oraz sklep, z którego pochodzi. Im więcej informacji, tym większe zainteresowanie ze strony potencjalnego nabywcy. Nikt nie chce kupować kota w worku, dlatego wybieramy rzetelnych sprzedawców, którzy potrafią dobrze opisać towar. Ważne jest także zdjęcie - jak najbardziej może być ono zrobione telefonem, ale postarajmy się zadbać o odpowiednie - najlepiej dzienne - oświetlenie i brak rozpraszających elementów w tle. Fotografie zrobione w garażu czy na trawniku przed domem są szczególnie popularne. 

Odnawianie starych mebli

Nie tylko minimaliści wyznają ideę less waste. Na czym ona polega? Staramy się w jak największym stopniu ograniczyć produkcję śmieci. To, co już mamy, przekazujemy w inne ręce lub wykorzystujemy ponownie. Także i meble mogą nam się przydać, chociaż początkowo spisaliśmy je na straty. Dobrym rozwiązaniem jest ich... renowacja. Odnowić stary mebel możemy sami, ale dobrze jest również powierzyć je specjaliście, który za odpowiednią opłatą naprawi go i odświeży. 

Nie zawsze muszą być to tylko niewielkie zmiany. Oprócz przemalowania na inny kolor możemy także całkowicie przerobić szafę, szafkę czy regał. Stół będzie wyglądał zupełnie inaczej, jeżeli zyska nowoczesny blat, a zamknięta witrynka posłuży kolejne lata jako otwarty regał na książki. Warto poszukać w internecie gotowych projektów i inspiracji. Odnowione meble nie tylko zostaną z nami na dłużej, ale są także prostsze w sprzedaży - a my możemy odpowiednio je wycenić, ponieważ stają się unikatowym znaleziskiem.  Ale co zrobić w przypadku, jeżeli rezygnujemy z odnowienia mebla?

Czy można wyrzucić stare meble na śmietnik?

Chociaż wiele mebli przechodzi z rąk do rąk lub z pokolenia na pokolenie, to w pewnym momencie materiał ulega zniszczeniu. Jeżeli uszkodzenia są niewielkie - po prostu je naprawmy, ale w niektórych przypadkach powstają takie defekty, których nie opłaca się usuwać. Jeżeli drewno zawilgotniało, spleśniało i straciło swoje właściwości, to przyszła najwyższa pora na utylizację. Wielogabarytowych odpadów nie możemy jednak wynieść na pobliski śmietnik - jest to niezgodne z prawem. Na własną rękę także nie powinniśmy podejmować się takiej utylizacji, ponieważ za to również możemy otrzymać mandat na niemałą kwotę. Jak więc uporać się z problemem? Chcąc działać zgodnie z obowiązującymi przepisami, musimy oddać meble w odpowiednie miejsce zajmujące się recyklingiem. 

Utylizacja mebli - starych i niezdatnych do użytku

Decydując się na ten krok, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W takim miejscu możemy pozostawić nie tylko odpady remontowe, ale także te wielogabarytowe - w tym też meble, których chcemy się pozbyć. Są to głównie punkty samoobsługowe, dlatego przedmioty przeznaczone do utylizacji musimy przywieźć sami i często też odpowiednio oznaczyć. W niektórych miastach działają jednak mobilne punkty, a prawidłowo przystosowane samochody kursują raz czy dwa razy w tygodniu i odbierają rzeczy od właścicieli. Dlatego warto sprawdzić, na jakich zasadach PSZOK funkcjonuje w naszym regionie. 

Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego środka transportu, a w okolicy nie znajduje się mobilny punkt - w takim przypadku możemy sprawdzić, czy podobnych usług nie oferuje pobliska firma zajmująca się przeprowadzkami. Także i wywóz mebli do utylizacji może znaleźć się w ofercie, choć jest to usługa płatna. Przedstawiciele firmy zajmą się natomiast wyniesieniem mebli, dlatego oszczędzamy czas - szczególnie jeżeli pozbywamy się większej liczby rzeczy. 

materiały promocyjne partnera
Dowiedz się więcej na temat: meble | sprzedaż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy