Jak szybko i sprawnie rozliczyć podatki?
Jak co roku, wraz z nastaniem wiosny będziemy musieli przeprowadzić rozliczenie PIT. Każda osoba fizyczna w Polsce zobowiązana jest odprowadzać podatek od całości dochodów (przychodów), niezależnie od miejsca, z jakiego one pochodzą. W 2016 roku zeznanie podatkowe należy złożyć do 2 maja. Można tego dokonać poprzez tradycyjną wizytę z papierowym formularzem w dłoni albo w sposób bardziej nowoczesny, czyli drogą elektroniczną. Na co zwrócić uwagę podczas tegorocznego rozliczenia PIT?
Maksymalne uproszczenie, czyli PFR
Podatnicy, którzy mieli dotychczas problem z wypełnianiem skomplikowanych formularzy, mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Finansów postanowiło ułatwić takim osobom całą procedurę i w marcu 2015 roku udostępniło tzw. usługę PFR (z angielskiego: pre-filled tax return). Tym samym każdy z nas zyskał do dyspozycji gotową propozycję rocznego rozliczenia PIT.
Wystarczy pobrać zeznanie PFR ze strony Ministerstwa, określić preferowany sposób rozliczenia (wraz z małżonkiem lub indywidualny) oraz podać swoje dane osobowe i kwotę rocznego przychodu. Uważaj, żeby uzupełniać te informacje poprawnie i zgodnie z prawdą – po pięciu nieudanych próbach uwierzytelnienia stracisz dostęp do przydatnej usługi i będziesz skazany na samodzielne wypełnianie całości formularza.
Aplikacja PFR generuje PIT, który przypomina tradycyjny dokument. Po potwierdzeniu wprowadzonych danych podatnik może zaznaczyć przysługujące mu ulgi podatkowe (w tym ulgę na dzieci). Operację kończy wydrukowanie deklaracji albo przesłanie jej urzędowi skarbowemu metodą elektroniczną. Całość przebiega szybko i bez żadnych trudności, a dodatkowo PFR zmniejsza ryzyko błędnego uzupełnienia formularza.
Jak przekazać 1% podatku przez PFR?
Rozliczenie PIT przy pomocy PFR nie różni się od tego, jakie wykonujemy przez system e-Deklaracje. Jedna i druga forma składania zeznania podatkowego umożliwia przekazanie 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Wszystko, co musisz zrobić, to wpisać w części I numer KRS organizacji, którą zamierzasz wesprzeć. System obliczy i wpisze odpowiednią kwotę za Ciebie. We wskazanej rubryce możesz wskazać interesujący Cię cel szczegółowy.
Nie bądź obojętny i nie pomijaj tego kroku. Przekazując 1% podatku możesz wspomóc szczytny cel i nie wydawać przy tym ani złotówki. Wybierz taką organizację, której wsparcie sprawi Ci najwięcej radości. Możesz pomóc chorym, niepełnosprawnym albo dzieciom z domu dziecka, ale też wesprzeć działalność na rzecz zwierząt i środowiska. Jeśli wykonujesz rozliczenie PIT elektronicznie, otrzymujesz dostęp do listy organizacji pożytku publicznego, którym możesz przekazać ułamek swojego podatku. Cała Twoja rola ogranicza się do wskazania fundacji czy działalności, która otrzyma część należnych fiskusowi pieniędzy.
Warto wiedzieć: nowe formularze i wspólne zeznania podatkowe
W 2016 roku zmianie uległ szereg formularzy, w tym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub strat w roku podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-40. Odpowiednie wzory zostały udostępnione przez Ministerstwo Finansów. Niezależnie od tego, czy uzupełnimy formularze ręcznie, za pomocą e-Deklaracji czy PFR, możemy rozliczyć PIT samodzielnie lub wspólnie z małżonkiem (wyłączając m.in. PIT 63L). Nie potrzeba tutaj żadnego dodatkowego pełnomocnictwa – podpis jednego z małżonków oznacza zgodę na wspólne wypełnienie deklaracji i na działanie w imieniu całego małżeństwa.