Jak szybko wyprostować zęby?

Idealne uzębienie rzadko bywa darem natury. Z powodu wad zgryzu, głównie krzywych albo stłoczonych zębów, cierpi wiele osób. Do niedawna jedynym sposobem korekcji „niesfornego” uzębienia u dzieci i u dorosłych były aparaty ortodontyczne. Dorośli niechętnie jednak decydują się na długie leczenie. Terapia wymaga bowiem założenia stałego, widocznego dla innych aparatu, który trzeba nosić od 12 do 36 miesięcy. Niecierpliwi mogą ją dziś znacznie skrócić, poddając się zabiegowi dekortykacji przyzębia (piezocision). Więcej o tym zabiegu dowiesz się z dalszej lektury.

Pomoże aparat
Pomoże aparat123RF/PICSEL

Czym jest dekortykacja przyzębia?

Warto poradzić się stomatologa
Warto poradzić się stomatologa123RF/PICSEL

Piezochirurgia to nowatorska technika chirurgii kostnej stosowana dotychczas w periodentologii i implantologii. Umożliwia ona tzw. cięcie mikrometryczne, charakteryzujące się wyjątkową precyzją i bezpieczeństwem. Dokonuje się go nie przy użyciu skalpela, ale delikatnych drgań ultradźwiękowych o różnej częstotliwości – takiej, która powoduje cięcie wyłącznie zmineralizowanych tkanek twardych bez niszczenia delikatnych tkanek miękkich.

Ponieważ nie uszkadza naczyń krwionośnych (a także nerwów oraz błony śluzowej), zabieg jest prawie całkowicie bezkrwawy. Nową technikę stosuje się m.in. przy usuwaniu zębów i leczeniu paradontozy, pobieraniu kości i jej przeszczepach, przy podnoszeniu dna zatoki.

Na czym polega zabieg?

Zabieg warto wykonać
Zabieg warto wykonać123RF/PICSEL

Chirurgiczna dekortykacja przyzębia przy użyciu urządzenia piezotome polega na nacięciu falami ultradźwiękowymi wyrostków zębodołowych w kości szczęki. Zabieg wykonuje się po założeniu aparatu stałego. Takie nacięcie pobudza zarówno procesy samolecznicze w kości szczęki, jak i powoduje, że zęby przesuwają się znacznie szybciej niż przy noszeniu samego aparatu.

Pomoże specjalista
Pomoże specjalista123RF/PICSEL

Po zabiegu można je przesuwać zarówno aparatem stałym, jak i aparatem typu invisalign (alignery to przezroczyste wyjmowane nakładki służące do korekty wad zgryzu).

Wizyty o ortodonty odbywają się wówczas co dwa tygodnie, a całe leczenie zwykle kończy się już po 4-6 miesiącach – zależnie od zaawansowania wady zgryzu. Co istotne, zabieg dekortykacji przyzębia jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje opuchlizny. Tuż po nim można udać się do pracy i zająć swoi mi codziennymi obowiązkami.

Kto może skorzystać z piezocision?

Warto prostować zęby
Warto prostować zęby123RF/PICSEL

Zabieg polecany jest osobom z drobnymi i poważnymi wadami zgryzu, takimi jak szkieletowy zgryz otwarty (szpara widoczna między dolnymi a górnymi zębami), duże zwężenia szczęki i dysproporcje pomiędzy szczęką i żuchwą powyżej 5 mm. Zabieg piezocision dla jednego łuku zębowego kosztuje około 1000 zł.

Dlaczego warto wyprostować zęby?

Zęby warto prostować
Zęby warto prostować123RF/PICSEL

Krzywe zęby można odziedziczyć po rodzicach. Bywają skutkiem złych nawyków z niemowlęctwa – ssania kciuka, za długiego ssania smoczka, a w dzieciństwie – picia z butelki i zagryzania warg. Wada zgryzu rozwija się po wyrwaniu jednego czy więcej zębów mlecznych, których zadaniem jest przygotowanie miejsca dla zębów stałych. W wieku dorosłym przyczyną są wyrastające „ósemki”, które spychają pozostałe zęby.

Krzywe zęby mogą przyczyniać się do próchnicy i mechanicznych uszkodzeń zębów, chorób przyzębia i paradontozy, problemów z wyraźną wymową. Zbyt ścisłe ułożenie zębów powoduje szybsze ich ścieranie i nadwrażliwość, odsłanianie korzeni.

Osoby z taką wadą zgryzu mogą też narzekać na bóle stawu skroniowo-żuchwowego i bóle głowy promieniujące do karku i pleców. O zaawansowanych kłopotach ze stawami skroniowo-żuchwowymi świadczy ból zlokali zowany niedaleko uszu i „trzaski” podczas jedzenia. Żucie pokarmów zaczyna sprawiać trudność.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas