Jak szybko wysprzątać dom na święta?

W jaki sposób posprzątać mieszkanie, żeby lśniło przed świętami? Sprzątanie domu czy mieszkania wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Czasami najprostsze sposoby są najbardziej skuteczne. Nasze wskazówki pomogą ci w osiągnięciu spektakularnego efektu!

Jak dokładnie posprzątać mieszkanie? Oto kilka sprawdzonych sposobów naszych babć!
Jak dokładnie posprzątać mieszkanie? Oto kilka sprawdzonych sposobów naszych babć!123RF/PICSEL

Zacznij od planowania

Każde sprzątanie warto zacząć od dokładnego planu działania. Na sprzątanie zaplanuj przynajmniej dwa dni. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z pośpiechem. Dokładnie przemyśl, które strefy mieszkania wymagają posprzątania w pierwszej kolejności. Jeśli masz dodatkową parę rąk do pracy - to bardzo dobrze. Rozdzielcie obowiązki między siebie - to zdecydowanie ułatwi i przyspieszy cały proces. Przed przystąpieniem do działania zaopatrz się w następujące rzeczy:

- Ściereczki z mikrofibry - bardzo dobrze zbierają kurz i inne zabrudzenia. Świetnie nadają się też do mycia luster i okien.

- Środki do mycia różnego rodzaju powierzchni - płyn do mycia mebli, podłóg, a także armatury łazienkowej. Niezastąpiony może się okazać ocet, sok z cytryny czy soda oczyszczona.

- Worki na śmieci i kartony na niepotrzebne rzeczy.

Sprzątanie powinno zacząć się od wytarcia kurzu, odłożenia na swoje miejsce rzeczy oraz sprzątania kuchni, łazienki i mycia okien. Odkurzanie i mycie podłóg zostaw na sam koniec.

Kuchnia - czym doczyścić zabrudzony piekarnik czy kuchenkę?

Uporządkuj produkty w szafkach kuchennych
Uporządkuj produkty w szafkach kuchennych123RF/PICSEL

Sprzątanie kuchni zacznij od generalnych porządków w szafach. Bardzo często wkładamy do nich wiele niepotrzebnych rzeczy, które nie mają swojego miejsca w kuchennej przestrzeni. Wyjmij ze środka wszystkie rzeczy - naczynia, produkty spożywcze itp. Do mycia kuchennych szafek wykorzystaj ścierkę z mikrofibry. Użyj do tego płynu do mycia naczyń i letniej wody. Następnie wszystko do sucha wyczyść papierowym ręcznikiem.

Aby uniknąć niechcianych gości np. moli spożywczych, umieść otwartą już mąkę, ryż czy makaron w specjalnych pojemnikach na żywność. A jak poradzić sobie z innymi zabrudzeniami w kuchni?

Kuchenka gazowa - jeśli posiadasz płytę indukcyjną, zadanie jest nieco prostsze. Wystarczy gąbeczką nasączoną płynem przemyć powierzchnię indukcji, a następnie za pomocą wilgotnej szmatki oraz ręczników papierowych wytrzeć do sucha. Ze standardowej kuchenki gazowej ściągnij kratę i namocz ją w wodzie z płynem do mycia naczyń. Resztki żywności i tłuszczu usuniesz za pomocą miękkiej szczoteczki. Po dokładnym wyszorowaniu opłucz kratkę pod bieżącą wodą i wytrzyj przy pomocy szmatki. Przestrzenie między palnikami umyj specjalnym mleczkiem do tłustych powierzchni. Szczególnie trudne do usunięcia zabrudzenia zasyp sodą oczyszczoną i pozostaw na jakiś czas. Dzięki sodzie zabrudzenia zejdą o wiele łatwiej.

Dokładne umycie kuchni to podstawa świątecznych porządków
Dokładne umycie kuchni to podstawa świątecznych porządków123RF/PICSEL

Piekarnik - porządne umycie piekarnika to nie lada wyzwanie. Zacznij od wyjęcia z niego wszystkich rzeczy, w tym krat oraz blach. Do wanny nalej wody z ciepłą wodą i płyn do mycia naczyń. Zaschniętą powierzchnię umyj za pomocą szczoteczki z twardym włosiem. Środek piekarnika przemyj za pomocą mieszanki wody oraz octu (mieszaninę rozcieńcz w proporcjach 1:1).

Lodówka - zanim zabierzesz się za czyszczenie lodówki, odłącz ją od prądu. Wyjmij wszystkie produkty ze środka. Do umycia wnętrza urządzenia będzie Ci potrzebna mieszanka ciepłej wody z sodą oczyszczoną. Ten roztwór świetnie nadaje się do mycia ścian i półek lodówki.

Kuchnia to przestrzeń, w której oprócz samego sprzątania, bardzo ważna jest organizacja. Odpowiednio poukładane sprzęty, porządek w szafkach oraz czyste naczynia - pozwala zachować porządek na dłużej. Zwykłą wodą z płynem do naczyń umyj resztę elementów - podstawki na jajka, drzwi lodówki, klamki.

Łazienka - sprawdzone triki na mycie kabiny prysznicowej i nie tylko

Armatura i kabina prysznicowa - w tym przypadku sprawdzi się tanie i ekologiczne rozwiązanie - ocet z sodą i odrobiną wody. Wydaje się, że mieszanka ta jest idealna na wszystko. Usuwa najtrudniejsze zabrudzenia, takie jak osad z mydła, kamień oraz zacieki różnego pochodzenia. Aby zniwelować nieprzyjemny zapach octu, dodaj kilka kropel soku z cytryny. Za pomocą miękkiej gąbeczki umyj kabinę prysznicową, umywalkę oraz baterię. Mieszanka skutecznie usunie zacieki powstałe na szkle kabiny.

Płytki łazienkowe - miękka szmatka z mikrofibry bądź zwykła gąbka sprawdzą się idealnie. Płytki z glazury i terakoty należy myć delikatnymi środkami. Fugi śmiało potraktuj sodą oczyszczoną oraz szczoteczką do zębów, która precyzyjnie usunie bród i zanieczyszczenia. Do czyszczenia płytek można użyć zarówno środków chemicznych - specjalnych płynów przeznaczonych do mycia płytek lub naturalnych - jak i ocet z wodą oraz z sokiem cytrynowym. Dzięki takiej mieszance usuniemy pleśń i nadamy kafelkom połysk.

Muszla klozetowa - tutaj niezastąpiony okaże się silny środek chemiczny. Zalej nim muszlę i pozostaw na 15 minut. Następnie szczotką wyczyść dokładnie wszystkie obszary w środku muszli. Spłucz wodę. Za pomocą ściereczki i mleczka do czyszczenia umyj pozostałe obszary toalety - zaczynając od góry. Na końcu wyczyść do sucha. Muszlę klozetową można też wyczyścić za pomocą domowych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Sprawdzi się zwłaszcza, gdy w muszli zebrał się kamień. Wystarczy wsypać do toalety 1/3 szklanki sody i 1/4 szklanki kwasku, a następnie wymieszać, aby powstała piana. Powinna ona wystawać ponad poziom wody. Po 30 minutach należy wyczyścić muszlę szczotką. Brzydkie zacieki znikną.

Nie zapomnij dać kostki do WC lub innego odświeżacza. Podłogi umyj na samym końcu. Trudniej dostępne obszary umyj za pomocą wilgotnej ścierki.

Reszta mieszkania - mycie i wycieranie z wielkim efektem

Świąteczne porządki mogą być też przyjemnością
Świąteczne porządki mogą być też przyjemnością123RF/PICSEL

Na końcu przyszła pora na kurze i segregacje niepotrzebnych rzeczy. To wszystko zrobisz w kilku prostych krokach:

Zacznij od mycia okien - przygotuj klasyczny roztwór z soli i octu (3 łyżki soli, pół szklanki octu, 2 szklanki zimnej wody). Mieszaninę przelej do butelki z atomizerem. Umyj okna za pomocą ścierki, a następnie do sucha ręcznikiem papierowym.

Kurze - zacznij od górnych części mebli. Kurz na nich osadzony spadnie na niższe partie mebli. Następnie przetrzyj wszystkie dekoracje, książki i sprzęt RTV.

Czyste podłogi - na sam koniec odkurz dokładnie całe mieszkanie. Dywany oddaj do pralni lub wytrzep. Podłogi zapewne zdążą się jeszcze wybrudzić, ale już teraz możesz je umyć za pomocą niezwykłego sposobu, stosowanego przez nasze babcie. Oto przepis:

  • 4 litry ciepłej wody,
  • 0,5 szklanki octu,
  • 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego lub innego olejku eterycznego.

Z racji tego, że ocet ma odczyn kwasowy, warto dodać go tylko trochę i dokładnie wymieszać. Następnie dokładnie zetrzyj resztkę środka mopem namoczonym w czystej wodzie. Ocet pozostawiony zbyt długo na powierzchni może uszkodzić jego powierzchnię. Poleca się też dodanie odrobiony octu salicylowego, który przyspiesza schnięcie podłóg.

Na sam koniec pozostały już tylko detale. Ten czas możesz poświęcić na czyszczenie zastawy, przygotowanie stołu wigilijnego czy świątecznych potraw. Im więcej pracy wykonasz wcześniej, tym lepiej. Święta to nie tylko same przygotowania, ale przede wszystkim czas spędzony w gronie najbliższych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas