Reklama

Reklama

Jak tonie człowiek?

Co roku w czasie wakacji wzrasta w Polsce liczba utonięć. Wszyscy ci, którzy wdzieli kiedyś tonącego człowieka twierdzą, że odbywa się to "po cichu". Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co dzieje się wtedy w ludzkim ciele?

Mimo  iż ciągle przypomina się o niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na niestrzeżone kąpieliska, statystyki są nieubłagane. Co roku w Polsce tonie prawie pół tysiąca osób. Jesteśmy pod tym względem daleko w tyle w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej. W przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców, w naszym kraju giną w ten tragiczny sposób dwie osoby, a w pozostałych krajach zaledwie jedna.

Reklama

Śmierć z powodu utonięcia dotyka trzy razy częściej mężczyzn aniżeli kobiet, a dzieje się to zwykle na skutek brawury oraz nadużywania alkoholu. 90 proc. zgonów ma miejsce w wodach słodkich, a tylko 10 proc. w morzu. 

Na czym polega utonięcie?

Utonięcie jest pewnego rodzaju gwałtownym uduszeniem się, czyli zablokowaniem dostępu tlenu do płuc, spowodowanego zalaniem dróg oddechowych wodą. Pojawiają się wtedy następujące objawy:

- rozedma wodna płuc (występuje tylko w przypadku utonięć w wodzie słodkiej)
- niedotlenienie mózgu i innych organów
- gęstnienie lub rozrzedzanie krwi
- piana wydobywająca się z ust i nosa
- maksymalne rozciągnięcie włókien mięśniowych serca,
- obecność płynu topielnego w żołądku (objaw Wydlera),
- biały, pofałdowany naskórek na rękach i stopach 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje