Myjesz w ten sposób twarz? Ten błąd może cię sporo kosztować
Mycie twarzy może wydawać się banalną czynnością, którą wykonujemy niemal przez całe nasze życie. Co może być w tym trudnego i gdzie możemy popełnić błąd? Okazuje się, że istnieje kilka kroków do pogorszenia stanu naszej cery, a wiele z błędów tkwi właśnie w myciu twarzy.

Wchodzisz pod prysznic i tam myjesz twarz? Dlaczego tego nie robić?
Robimy to najczęściej dwa, czasem trzy razy dziennie. Często ta czynność jest mechaniczna i nie zastanawiamy się nad nią zbyt długo. Chodzi o mycie twarzy.
Najczęściej myjemy twarz w umywalce, ale niekiedy zdarza się nam zrobić to także pod prysznicem. To zdecydowanie szybszy sposób, ale czy właściwy?
Głównym problemem przy myciu twarzy pod prysznicem jest temperatura wody. Pod prysznicem często korzystamy z gorącej wody, która, choć relaksująca dla ciała, może być szkodliwa dla delikatnej skóry twarzy.
Gorąca woda przede wszystkim narusza naturalną barierę hydrolipidową skóry. To także prosta droga do przesuszenia, podrażnienia i zaczerwienienia.
Jeżeli borykamy się ze stanami zapalnymi skóry lub z trądzikiem, to taka gorąca woda może nasilić ten niekorzystny stan.
Mycie twarzy w gorącej wodzie prowadzi też do nadprodukcji sebum u osób z cerą tłustą.
Ponadto wiele osób myjąc twarz pod prysznicem, robi to zbyt intensywnie, niedokładnie spłukuje kosmetyki lub używa produktów do ciała, które nie są dostosowane do wrażliwej skóry twarzy.
To wszystko może doprowadzić do pogorszenia się stanu naszej cery.

Jak prawidłowo myć twarz? Sekret pięknej cery tkwi w szczegółach
Mycie twarzy to też nie może być proces skomplikowany. By cieszyć się czystą, zdrową cerą, wystarczy przestrzegać pięć podstawowych zasad, które głównie związane są z higieną.
Nie kluczem do idealnej cery są drogie kremy i maseczki, a właśnie podstawy higieny.
Pierwszą zasadą jest częstotliwość. Najkorzystniej jest myć twarz dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Rano usuwasz pot i nadmiar sebum, wieczorem - makijaż, kurz, zanieczyszczenia.
Do mycia twarzy wybieraj łagodne środki myjące. To druga zasada - im prostszy i bardziej naturalny skład, tym lepiej dla skóry. Unikaj silnych detergentów. Dobrze sprawdzą się żele i pianki z delikatnymi składnikami, np. pantenolem, niacynamidem, ekstraktem z rumianku.
Trzecia zasada tyczy się właśnie temperatury wody. Stosuj letnią wodę. Zbyt zimna nie oczyści dokładnie, zbyt gorąca uszkodzi barierę skórną.
Czwarty punkt to higiena dłoni i ręcznika. W ciągu dnia często dotykamy naszą twarz rękami. To na nich często znajdują się drobnoustroje przenoszone na inne części naszego ciała, w tym na twarz. Ręce powinny być umyte przed dotknięciem twarzy. Z kolei do wycierania twarzy powinniśmy używać osobnego, czystego ręcznika lub ręcznika papierowego.
Po umyciu następuje dopiero piąty punkt, czyli użycie kosmetyków takich jak tonik i produkty nawilżające.
Mycie to tylko pierwszy krok. Przywróć skórze pH tonikiem, a następnie nałóż serum i krem odpowiedni do twojego typu cery.