Jak udrożnić rury domowym sposobem?
Zatkane rury to częsty problem w naszych domach. Niewiele trzeba, aby powstał zator: wystarczy trochę włosów w odpływie, resztki jedzenia oraz tłuszcz pochodzący z przygotowywanych potraw. Z pomocą mogą przyjść chemiczne preparaty do ich udrożnienia, ale co zrobić w wypadku, kiedy nie ma ich pod ręką? Z pomocą przychodzą łatwe i domowe sposoby, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jak udrożnić rury domowymi sposobami? Po jakie produkty można sięgnąć?
Strumień gorącej wody
Jeśli rura zatkała się w kuchennym zlewie, można na początku spróbować zalać odpływ dużą ilością gorącej wody. W dużym garnku przygotuj wrzątek i ostrożnie wlej go do rury. Odczekaj chwilę, aż ciepło rozpuści tłuszcz oraz rozmiękczy resztki jedzenia.
Domowy płyn do udrażniania rur
Zamiast używania żrących preparatu, w łatwy sposób można przygotować ekologiczny preparat do udrażniania rur. Do odpływu wsyp dużą ilość sody oczyszczonej (np. jedną szklankę), natychmiast wlej taką samą ilość octu spirytusowego i zatkaj odpływ korkiem albo talerzykiem. Odczekaj około 30 minut, a następnie zalej zlew gorącą wodą. W przypadku trudnych zatorów, czynność powtórz.
Aspiryna nie tylko na ból głowy
Aspiryna jest znanym środkiem na ból głowy. Często jest wybierana ze względu na jej musujące właściwości, które można wykorzystać w przypadku zatkanego odpływu. Wystarczy wsypać dwie tabletki do zatkanej rury i zalać gorącą wodą. Aby zwiększyć działanie tej metody, możesz wodę zamienić octem spirytusowym. Pamiętaj, aby nie nachylać się nad mieszanką, gdyż może się intensywnie pienić.
Zatkana toaleta
Czasami nadmiar papieru toaletowego sprawia, że muszla się zatyka. Aby ja odetkać można posłużyć się folią spożywczą. Kiedy woda opadnie, zaklej muszlę dokładnie folią, a następnie spuść wodę. Na folii powstanie wybrzuszenie, które wystarczy dokładnie nacisnąć obiema dłońmi. Ciśnienie powietrze wewnątrz muszli skutecznie odetka zator.
Metoda mechaniczna
Jeśli powyższe metody zawodzą, należy posłużyć się sposobami radykalnymi. W przypadku odpływów w zlewie, umywalce czy brodziku lub wannie, najlepiej odkręcić znajdujący się pod nimi syfon i ręcznie wyciągnąć powstałą przeszkodę. Należy pamiętać o podłożeniu pod nim miski albo wiadra, aby nie zalać podłogi. W przypadku toalety można posłużyć się żmijką – długim i elastycznym prętem zakończonym ostrzami.