Jak ugotować pyszny bigos?
Hanna Szymanderska, znana autorka wielu książek kulinarnych, radzi jak ugotować pyszny bigos.
Każdą potrawę, do której dodajesz białą lub czerwoną kapustę (bigosik, zupę, surówkę), musisz zakwasić. Najlepszy jest sok z cytryny, ewentualnie szczypta kwasku cytrynowego.
Robisz kwaśny kapuśniaczek? Obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki ugotuj osobno i dodaj do gotowej już zupy. W kwaśnym wywarze się nie ugotują.
Jeśli do bigosu używasz kapusty kiszonej, wypłucz ją w dużej ilości wody. Gdy tego nie zrobisz, potrawa będzie zbyt kwaśna. Robisz bigos z kapusty kiszonej oraz słodkiej? Gotowanie rozpocznij od kapusty słodkiej (ok. 1 godz.).
Bigos to wyjątkowe danie, które łączy w sobie wiele smaków. W potrawie powinny znaleźć się różne gatunki mięsa pieczonego i wędzonego. Mięso (najlepiej z tłuszczykiem) pokrój i upiecz w 180 st. Wędzonkę zaś podsmaż na odrobinie smalcu.
Ważna kolejność
Pierwszego dnia ugotuj kapustę z przyprawami i włoszczyzną. Następnego dnia dodaj śliwki i grzyby. Dopiero w kolejnym dniu dołóż cebulę, wino, przecier pomidorowy. Na samym końcu dodaj mięso i wędlinę.
Jakie dodatki do bigosu?
Do bigosiku warto dodać czerwone wytrawne wino (nadaje potrawie cierpki smak), ziarna jałowca, wędzone śliwki i suszone grzyby. Pamiętaj, by suszonych dodatków wcześniej nie moczyć. Powinny chłonąć sok z bigosu, a nie wodę.
Kapuśniaczek zagęścisz, dodając 10 minut przed końcem gotowania 2 kromki razowego chleba.