Jak upiec idealny biszkopt?

Zaczynasz ubijać pianę z białek? To najwyższa pora, by włączyć piekarnik do nagrzania. Piana z białek do biszkoptu musi być ubita na sztywno, gdyż to ona „unosi” ciasto do góry.

Jak zrobić idealny biszkopt? Wbrew pozorom to nie takie trudne!
Jak zrobić idealny biszkopt? Wbrew pozorom to nie takie trudne!123RF/PICSEL

Jeśli piana zrobi się aksamitna i lśniąca, a gdy przechylimy miskę, nie wypada z niej – koniec ubijania. Zbyt długie ubijanie spowoduje, że piana podejdzie wodą.

Kokos tak, tłuszcz nie

Piekąc biszkopt, nie smarujemy brzegów tortownicy tłuszczem, ponieważ tłuszcz zmniejszy przyczepność ciasta do formy i ciasto nam tak ładnie nie wyrośnie.

Pośrodku utworzy się wybrzuszenie, a po wyjęciu z pieca – opadnie. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by wysypać formę wiórkami kokosowymi – biszkopt nabierze pięknego aromatu.

Posyp formę wiórkami kokosowymi. Ciasto nabierze wyjątkowego aromatu!
Posyp formę wiórkami kokosowymi. Ciasto nabierze wyjątkowego aromatu!123RF/PICSEL

Jak zrolować biszkopt

Czasem w przepisie na roladę biszkoptową stoi: „Upieczone ciasto wystudzić, posmarować kremem, zwinąć w roladę”. To duże uproszczenie. Całkowicie wystudzonego ciasta biszkoptowego nie da się bowiem zrolować – bo nam się zwyczajnie pokruszy.

Jak zatem należy postępować? Upieczone ciepłe ciasto przenosimy na ściereczkę posypaną cukrem i razem zwijamy w roladę. Po wystudzeniu bez kłopotów rozwijamy, smarujemy masą i ponownie rolujemy.

Biszkoptowy torcik z kremem i galaretkąInteria Kulinaria
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas