Jak uprawiać mahonię?

Mahonia jest bardzo ciekawą rośliną. Dorasta do 120 cm a jej największą ozdobą są piękne, ciemnozielone, błyszczące liście o ostrych, kolczastych krawędziach, podobnych do liści ostrokrzewu. Są one zimozielone, jednak w okresie od jesieni do wiosny przybierają barwę czerwonobrunatną. Bardzo ciekawie krzew wygląda w okresie kwitnienia, kiedy pokrywają go bukiety żółtych kwiatów, z których rozwijają się później jadalne, granatowe owoce zebrane w niewielkie grona.

Wymagania siedliskowe

Mahonia jest rośliną łatwą w uprawie ma niewielkie wymagania siedliskowe. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i żyznych. Podłoże powinno być wilgotne, bowiem mahonia źle znosi długotrwałą suszę i wymaga wtedy częstego podlewania. Nie toleruje gleb gliniastych i ciężkich, w podłożu podmokłym również bardzo szybko zginie. Odczyn powinien być zbliżony do obojętnego.

Zabiegi pielęgnacyjne

Mahonia jest rośliną zimozieloną i jak wszystkie rośliny należące do tej grupy, może w zimie cierpieć na przesuszenie, kiedy ziemia jest zamarznięta a woda z liści wyparowuje w wietrzne i słoneczne dni. W mroźniejsze zimy może przemarzać, dlatego można ją dla bezpieczeństwa zabezpieczyć przed zimnem szczególnie, jeśli rośnie na stanowiskach narażonych na zimne wiatry.

Generalnie, mahonii nie trzeba przycinać. Usuwamy tylko gałązki, które uschły lub umarzły oraz stare pędy, które nie kwitną oraz te, które płożą się po ziemi. Najlepiej jest zrobić to wczesną wiosną, jeszcze przed kwitnięciem rośliny.

Aby rozmnożyć mahonię, najlepiej zebrać w lecie nasiona z dojrzałych owoców i na wiosnę wysiać je do ziemi. Jeśli mamy już starsze owocujące krzewy w ogrodzie, a chcemy posadzić ich więcej, to wokół nich można często znaleźć samosiewki oraz odrosty korzeniowe, które wiosną lub jesienią wystarczy wykopać i przesadzić.

Zastosowanie

Mahonia jest bardzo odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często sadzona jest w miastach. Można z niej zakładać niskie nieformowane żywopłoty, które będą bardzo dekoracyjne. Krzewy w takim żywopłocie sadzimy nie gęściej, niż co 90 – 100 cm od siebie, ponieważ będą się one rozrastać na boki.

Doskonale nadaje się do sadzenia z innymi krzewami i pod drzewami. Mahonia tworzy wspaniałe tło dla kwitnących roślin i sama też stanowi piękną ozdobę w okresie kwitnienia i owocowania. Jest też świetną rośliną okrywową.

Owoce mahonii są jadalne, chociaż niezbyt smaczne na surowo. Nadają się do produkcji kompotów, soków do suszenia oraz do wyrobu wina.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas