Jak uprawiać natkę pietruszki w domu?

Natka pietruszki to jeden z najpopularniejszych dodatków używanych w kulinariach. Nie tylko wzbogaci smak zup, ale jest przydatna w przygotowaniu sosów do mięs czy makaronów. Oczywiście, nie trzeba kupować pęczków pietruszki w domu, ponieważ można ją uprawiać samodzielnie. Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu bądź działki, ale mamy odrobinę miejsca na parapecie i szczere chęci, w łatwy sposób otrzymamy piękną natkę pietruszki.

Natkę pietruszki można uprawiać w domu samodzielnie
Natkę pietruszki można uprawiać w domu samodzielnie123RF/PICSEL

Jak zabrać się za uprawę natki pietruszki?

Samodzielna uprawa natki pietruszki w domu nie nastręcza większego problemu. Aby się ona powiodła, wystarczy zaopatrzyć się w korzeń warzywa. Oczywiście, o niego nietrudno w sklepach, ale lepiej do tego celu wykorzystać tę zakupioną na targowisku niż w markecie. Dlaczego? Ze względu na fakt, że w tym drugim miejscu często przechowywana jest w warunkach, które uniemożliwiają jej rozwój i psucie się. Wyjątkiem od tej reguły jest pietruszka, która przechowywana przez jakiś czas, samodzielnie wypuściła małe zalążki listków.

Jak zrobić pesto z pietruszki?Interia Kulinaria

Sadzenie pietruszki

Jeśli mamy już przygotowaną pietruszkę, to czas na jej zasadzenie. Wystarczy wcześniej przygotować doniczkę z ziemią uniwersalną, do której umieści się korzeń pietruszki. Aby rosła szybko, warto zapewnić jej widne miejsce - idealny byłby parapet od strony południowej. A co z podlewaniem? Tutaj nie ma większej reguły, wystarczy nawadniać naszą pietruszkę w równych odstępach czasowych.

Oczywiście, to niejedyny sposób na pozyskanie natki pietruszki w domowy sposób. Do tego celu również nadają się odcięte końcówki warzywa, które pozostały nam z przygotowania zupy czy innych potraw. Wystarczy umieścić je w naczyniu z wodą, a po wykształceniu się korzonków, przenieść do docelowego pojemnika z ziemią.

Pietruszka dla niecierpliwych

Uprawa natki pietruszki to idealne rozwiązanie dla niecierpliwych, ponieważ czasem już od tygodnia po posadzeniu na korzeniu pojawiają się zalążki liści i łodyg! Kiedy już wykształci się piękna nać, to można z niej korzystać wtedy, kiedy mamy na nią ochotę. Oczywiście, jeśli zetniemy ją w całości, trzeba chwilę poczekać, aż wyrośnie nowa. Dlatego lepiej jest, aby zostawiać kilka jej listków na łodygach - w tym miejscu szybciej wykształci się nowa natka pietruszki.

Korzyści ze stosowania natki pietruszki

Chyba specjalnie nie trzeba przypominać, do czego pietruszkę wykorzystywać. Oprócz swoich kulinarnych zastosowań, warto wspomnieć o jej walorach zdrowotnych. To rezerwuar witaminy C oraz A. Pierwsza z nich poprawia kondycję naczyń krwionośnych i wspiera odporność, natomiast druga z nich działa kojąco na skórę oraz chroni ją przed promieniowaniem UV. W natce pietruszki można znaleźć również żelazo (może zapobiec anemii), potas i magnez (wspierają pracę układu krążenia). Warto wspomnieć, że natka pietruszki może być pomocna w przypadku występowania nieświeżego oddechu - wystarczy żuć jej liście.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas