Jak uprawiać opuncję w gruncie?

Czy w warunkach polskiego, dość surowego i kapryśnego klimatu, jest możliwa uprawa kaktusów bezpośrednio w gruncie, bez konieczności przenoszenia ich na zimę do pomieszczenia? Istnieje grupa tych roślin, które bez problemu dają sobie u nas radę. Spośród nich najbardziej znane są opuncje. W Polsce nie doczekamy się raczej imponujących owoców, które u niektórych gatunków są jadalne, ale za to rosnący w naszym ogrodzie kaktus na pewno doda mu oryginalności i egzotyki!

O roślinie

Opuncja zimotrwała jest kaktusem o płaskich i jajowatych członach, pochodzącym z górskich rejonów Ameryki Południowej. Dorosła opuncja bez problemu znosi spadki temperatur, nawet do -30°C, może być więc uprawiana w całej Polsce. Roślina kwitnie w połowie czerwca przez kilkanaście dni, a z jaskrawożółtych, dość dużych kwiatów rozwijają się niewielkie, fioletowo-brązowe owoce.

Stanowisko

Chcąc uprawiać z powodzeniem opuncję w ogrodzie, musimy wybrać dla niej stanowisko słoneczne i suche. Najlepsze będzie miejsce zaciszne, przy południowej ścianie budynku. Bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża, ponieważ będzie to odrywać kluczową rolę w powodzeniu uprawy.

W wybranym dla opuncji miejscu, musimy wykopać dół na przynajmniej na 40 cm, albo tworzymy wzniesioną rabatę, o podobnej wysokości. Ważne, by składała się z grubej warstwy drenażowej (ok. 20cm) wypełnionej samym żwirem i grubym piaskiem. Pozostałe warstwy podłoża również w głównej mierze powinny składać się z warstw przepuszczalnych, dlatego wykonujemy mieszankę złożoną z 50 % ze żwiru, 30 % piasku i 20 % z ziemi ogrodowej. Przepuszczalność wodna jest ważna, ponieważ woda stojąca w korzeniach jest dla opuncji największym zagrożeniem i szybko może doprowadzić do jej obumarcia.

Do ściółkowania używamy płukanego żwiru lub grysu skalnego, absolutnie nie może to być wapień, ponieważ szybko podwyższy on poziom pH gleby, co również nie wpłynie dobrze na wzrost rośliny.

Zabiegi pielęgnacyjne

Dorosłe opuncje, odpowiednio przygotowane do zimy, bez problemu przetrwają ją w naszym ogrodzie, jednak młode rośliny wymagają okrycia. Wystarczy, jeśli otulimy je agrowłókniną czy nawet gałązkami drzew iglastych.

Opuncja nie wymaga częstego podlewania. Jedynie w okresie wzrostu i zawiązywania pąków kwiatowych, czyli od późnej wiosny do wczesnego lata i to tylko przy bardzo długotrwałych suszach, powinniśmy jej zapewnić większą wilgotność podłoża.

W odpowiednim przezimowaniu opuncji w naszym klimacie, największe znaczenie ma odpowiednie ich przygotowanie do pory spoczynku. W tym celu rośliny musimy jesienią przesuszyć, tak, aby ich pędy sprawiały wrażenie lekko zwiędłych. Dlatego nad opuncjami musimy rozłożyć folię, lub szklany daszek.

Ważne jest by nie ograniczać do nich dostępu światła, ograniczając jednocześnie dostęp wody opadowej. Osłonę tę możemy zostawić aż do wiosny. Dzięki temu w roślinie nie będzie nadmiaru wody, która w czasie dużych mrozów zamarzając uszkadzałaby tkanki.

Opuncję możemy łatwo rozmnożyć. W tym celu, późną jesienią lub na początku zimy odrywamy człon i umieszczamy w przepuszczalnym podłożu na parapecie w domu i lekko podlewamy. Ukorzeniają się łatwo i szybko.

Zastosowanie

Kaktusy doskonale nadają się do ogrodów skalnych i żwirowych. Świetnie nadają się do sadzenia na ubogich i suchych stanowiskach. Nadają ogrodowi egzotycznego wyglądu, szczególnie, jeśli rosną obok innych roślin pochodzących z cieplejszych klimatów. Opuncja może być również uprawiana jako tarasowa roślina pojemnikowa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas