Jak uprawiać palmy w mieszkaniu?

Dziś wielu z nas posiada w swoim domu rośliny doniczkowe. Nie tylko zdobią, ale nawilżają powietrze w pomieszczeniach, oczyszczają je z unoszących się toksyn, a także wzbogacają je o tlen. Wybór jest ogromny, ale ostatnio bardzo modne są palmy. Nie są roślinami wymagającymi, ale nierzadko osiągają pokaźne rozmiary, dlatego nadają się do dużych pomieszczeń. Dzięki nim można zmienić swój w oryginalną "dżunglę". Jak uprawiać palmy w mieszkaniu? Jakie gatunki sprawdzają się najlepiej?

Młody daktylowiec
Młody daktylowiec ©123RF/PICSEL

Palmy w domu

Palma areka
©123RF/PICSEL

Większość gatunków nadaje się do domowej uprawy. Dobrze znoszą warunki panujące w pomieszczeniach. Palmy w naturalnym środowisku rosną w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, dlatego muszą mieć stały dostęp do światła słonecznego, ale musi być ono rozproszone. Zbyt duża ilość nasłonecznienia w ciągu dnia może sprawić, że liście zaczną usychać. Palmy wymagają częstego podlewania – wystarczy robić to dwa razy w tygodniu sporą ilością wody (tak, by podłoże było delikatnie wilgotne), natomiast zimą należy je nieco ograniczyć: wystarczy raz w tygodniu. W okresie intensywnego wzrostu, od wiosny do lata, palmy należy nawozić. W sklepach są specjalne odżywki do roślin zielonych i palm, ale można też posłużyć się preparatami wieloskładnikowymi. Ważne jest to, że liście palmy muszą być regularnie czyszczone z kurzu – najlepiej w tym celu posłużyć się wilgotną szmatką.

Pielęgnacja palmy

Palmy posiadają płytką bryłę korzeniową, dlatego muszą rosnąć w dużych doniczkach, by się nie przewracały. Przesadza się je raz w roku, wiosną – ale zasada ta dotyczy tylko młodych palm. Starsze wymagają tego zabiegu zdecydowanie rzadziej (raz na trzy/cztery lata). Jeśli nie ma możliwości przesadzenia wyjątkowo dużej palmy, wystarczy zmienić jej jedynie wierzchnią warstwę. W jakiej glebie rosną najlepiej? W sklepach ogrodniczych są specjalne podłoża, które idealnie sprawdzają się w domowej uprawie, ale można również sięgnąć po glebę uniwersalną: wystarczy wymieszać ją z odrobiną piasku. Niezależnie od gatunku, palmy wymagają umieszczenia na dnie doniczki warstwy drenażowej. Można ją wykonać z drobnych kamieni, pokruszonej ceramiki albo keramzytu.

Jakie gatunki plamy wybrać?

Liść waszyngtonii
©123RF/PICSEL

Wśród wielu obecnych na rynku ogrodniczym gatunków, warto wybrać takie, które nie sprawiają kłopotów w uprawie, za to bez problemu będą rosły przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Daktylowiec

Palma daktylowa, zwana również palmą kanaryjską, jest jedną z najpopularniejszych roślin. W warunkach naturalnych ma pokaźne rozmiary, lecz w domu osiąga (i tak imponujące) maksymalnie 3 metry wysokości. Tworzy bardzo rozłożyste łodygi, które wyrastają z pnia (tzw. kładziny), jednak w uprawie są one rzadko widoczne. Liście palmy daktylowej mogą przybierać różną formę: być wiotkie albo sztywne, ale w większości mają kształt lancetowaty. Palma daktylowa rzadko zakwita, najczęściej jedynie w warunkach naturalnych.

Palma kokosowa

Palma kokosowa wyrasta z owoców kokosa właściwego. Charakteryzuje się smukłą łodygą, na której pojawiają się długie (nawet na 60 cm) liście. Niestety, w warunkach domowych nie osiąga imponujących rozmiarów ani nie jest rozłożysta. Może się również zdarzyć tak, że po dwóch/trzech latach, palma kokosowa obumrze w wyniku braku substancji odżywczych w orzechu. Mimo wszystko, niektórym palmom udaje się rosnąć bez szwanku przez wiele lat.

Areka

Liście trzeba często przecierać
©123RF/PICSEL

Areka jest jedną z najpopularniejszych palm, które są uprawiane w domach. Posiada interesujący wygląd: ma pierzaste, jasnozielone liście. Nie osiąga pokaźnych rozmiarów, przeważnie jej wysokość nie przekracza 1,5 m. Arekę zalicza się do roślin długowiecznych ale często jest podatna na działanie chorób grzybiczych i atak szkodników . Palma ta idealnie nadaje się do sypialni, ponieważ skutecznie filtruje powietrze i wzbogaca je w tlen.

Waszyngtonia

Waszyngotonia włóknista osiąga nawet 3 metry wysokości. Na charakterystycznym pniu osadzone są łodygi z wachlarzowatymi liśćmi mającymi nawet 1,5 metra długości. Z ich brzegów zwisają długie, czasami poskręcane, nitkowane włókna. Waszyngotnia latem może być wystawiana na zewnątrz – jako soliter będzie atrakcyjną ozdobą balkonu lub tarasu. Palma ta w warunkach domowych może zakwitnąć, jednak jej kwiaty są mało atrakcyjne i pojawiają się nieregularnie co kilka lat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas