Jak uprawiać pomidory w donicach lub skrzyniach?
Pomidory to apetyczna i pełnia witamin przekąska, która stanowi bazę smakowitych potraw. Najczęściej uprawia się je w gruncie lub w szklarniach, ale gdy nie ma się do tego warunków, można śmiało wykorzystać w tym celu donice lub skrzynie i ustawić je na balkonie, parapecie bądź przed domem. Na co zwrócić uwagę w domowej uprawie pomidorów, aby wydały bujne i jędrne plony? Poniżej kilka podpowiedzi.
Zadbaj o otwory w donicach
W domowej bądź balkonowej uprawie pomidorów kluczowy jest odpowiedni dobór donic bądź skrzynek. Powinny być odpowiednio głębokie (na co najmniej 40 cm) i posiadać otwory odpływowe, aby nadmiar wody miał swobodne ujście. W przypadku donic znacznie lepszym wyborem będą pojemniki ceramiczne niż plastikowe. (Jeśli na te ostatnie jesteśmy skazani, trzeba postawić na te w jasnych kolorach, żeby nie przyciągały słońca i nie doprowadzały do przegrzania korzeni pomidorów).
Pomidory wymagają gleby z drenażem
Pomidory gruntowe w naturalnych warunkach najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych ze sporą zawartością próchnicy dobrze utrzymujących wilgoć. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Podobne warunki warto zapewnić im w uprawie domowej czy balkonowej w donicach. Najpierw na dnie donic należy wysypać warstwę keramzytu, który zapewni roślinom odpowiedni drenaż, a następnie wysypać ziemię przeznaczoną do uprawy warzyw.
Pomidory muszą mieć dostęp do słońca. Wtedy będą jędrne
Pomidory do uprawy w skrzyniach czy donicach pozyskuje się z sadzonek. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na to, żeby były zdrowe i niezwiędłe oraz bez oznak plam na liściach i łodygach. Sadzonki trzeba umieścić głęboko; przykrywając większą część łodygi ziemią. Aby pomidory rosły bujnie, potrzebują odpowiedniego stanowiska. Warto zapewnić im otwarty dostęp do słońca. Tylko wtedy owoce będą dorodne i jędrne.
Kiedy wystawić donice z pomidorami na zewnątrz?
Pomidory są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego na zewnątrz można wystawić je dopiero wtedy, gdy ustaną nocne i poranne przymrozki. Zwykle donice wystawia się na balkon bądź na podwórko po tak zwanych zimnych ogrodnikach, czyli po 15 maja. Do kluczowych zabiegów w uprawie pomidorów w donicach bądź skrzyniach należy nawadnianie i nawożenie. Pomidory należy podlewać co dwa dni - tak, aby ziemia była stale wilgotna. Ziemię, w której rosną pomidory, zasilać trzeba częściej niż tą, w której wzrastają kwiaty czy krzewy w ogrodzie - najlepiej co dziesięć dni. Warto sięgać po nawozy rozpuszczalne przeznaczone do pomidorów.
Poza tym warto kontrolować wzrost sadzonek i regularnie usuwać nadmiar pędów bocznych, a gdy krzaki pomidorów będą nadmiernie obciążone dużą ilością owoców, można uszczknąć roślinę na górze, by zahamować jej wzrost. Łodygi można także nieco odciążyć i wesprzeć je na drewnianych palikach.
Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl