Jak uprawiać rodzynki brazylijskie?
Rodzynek brazylijski, inaczej miechunka jadalna, albo „chiński lampion”, to nazwy jednej rośliny, znanej chyba każdemu ze swoich oryginalnych owocostanów. Jest to roślina należąca do tej samej rodziny, co pomidor i ziemniak, czyli do rodziny psiankowatych. Pochodzi z Andów i na całym świecie jest uprawiana dla pysznych i bardzo zdrowych owoców. W Polsce najczęściej wykorzystywana była do aranżacji w suchych bukietach, i stanowi ważny element rabat w stylu wiejskim.
Wymagania siedliskowe
Rodzynki nie są roślinami wymagającymi. Preferują miejsca słoneczne i zaciszne. Można je śmiało uprawiać w tunelu foliowym, podobnie jak pomidory. Najlepiej rosną i owocują w podłożu żyznym i lekko wilgotnym, w uboższej ziemi będą mniejsze i wydadzą mniejszy plon.
Uprawa rodzynka
Rodzynka rozmnażamy przez wysiew nasion, podobnie jak pomidora. Wysiewamy je wczesną wiosną do doniczek ustawionych na parapecie w ogrzewanym pomieszczeniu. Podłoże powinno składać się z torfu zmieszanego z piaskiem, musi być odpowiednio zdrenowane. Najlepsze wschody uzyskamy w temperaturze 20-25°C.
Młodym siewkom należy zapewnić duży dostęp światła oraz stałą wilgotność i temperaturę. Kiedy podrosną i wytworzą przynajmniej po 2 właściwe liście, możemy przystąpić do pikowania siewek do osobnych doniczek.
Rodzynki pielęgnujemy w doniczkach aż do zniknięcia ryzyka wiosennych przymrozków, czyli do połowy maja, ponieważ są one bardziej nawet niż pomidory wrażliwe na spadki temperatury poniżej 0°C. Przed wysadzeniem rodzynka w miejsce stałe, dobrze jest wykonać nawożenie kompostem lub nawozem wieloskładnikowym w dawce około 200 g na 10 m².
Rośliny osiągają wysokość nawet do 2 m i są dość rozłożyste, więc lepiej nie sadzić ich zbyt gęsto, nie gęściej niż 1 x 0,5 m. Od razu też musimy pomyśleć o podporach do których będziemy regularnie podwiązywać rośliny (warto od razu zastosować podpory wysokości ok. 2 m).
Miechunki padają ofiarą tych samych chorób grzybowych, co pomidory, dlatego musimy pamiętać o odpowiednich zabiegach profilaktycznych oraz ochronie chemicznej (albo ekologicznej) przy jej uprawie. Miechunkę można również uprawiać w pojemniku, na balkonie czy tarasie. Musimy jednak pamiętać o częstym jej podlewaniu, ponieważ potrzebuje ona (tak jak pomidor) dużo wody w okresie wzrostu.
Zastosowanie rośliny
Roślina oprócz tego, że jest bardzo dekoracyjna (szczególnie dobrze prezentuje się na rabatach w stylu wiejskim), często wykorzystywana jest w kompozycjach suchych bukietów. Jest bardzo malownicza i niezwykle ciekawa.
Jej owoce są bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, beta karotenu, cukrów i fosforu. Można je jeść w całości na surowo (same jagody, po usunięciu pergaminowej osłonki). Do spożywania nadają się tylko dojrzałe jagody, a to iż dojrzałość osiągnęły poznajemy po tym, że opadły na podłoże. Tylko takie powinniśmy zbierać.
Można dodawać je do sałatek i lodów, wykorzystać do produkcji soków, kompotów, przecierów i marmolad. Nadają się też do suszenia, w piekarniku albo na słońcu. Ususzone przypominają w smaku rodzynki z winogron. Owoce można czasem spotkać na półkach supermarketu, są jednak dość drogie, dlatego jeśli ktoś ma tylko możliwość może rodzynki uprawiać samemu.
Uwaga!
Ludzie często mylą rodzynka brazylijskiego z niejadalną miechunką rozdętą, dlatego zakupując nasiona, najlepiej upewnić się u sprzedawcy czy kupujemy nasionka jadalnej miechunki peruwiańskiej!