Jak uratować jukę domową? Żółknięcie i utrata liści to jej wołanie o pomoc

Na uprawę juki w domu często decydują się osoby, którym marzy się egzotyczny akcent w mieszkaniu. Wyglądem nieco przypomina palmę, więc jej widok przywodzi na myśl wakacje w dalekich zakątkach świata. Roślinę docenia się również ze względu na łatwość uprawy. Zdarza się jednak, że liście juki zaczynają żółknąć, usychać i opadać. Co wtedy? Odpowiednia diagnoza problemu pozwoli sprawnie i skutecznie uratować jukę w domu.

Jak dbać o jukę w domu?
Jak dbać o jukę w domu?123RF/PICSEL

  • Juka od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w polskich mieszkaniach.
  • Zasłynęła jako roślina o małych wymaganiach, odporna na zaniedbania w pielęgnacji.
  • Nie jest jednak niezniszczalna. Jeśli jej liście tracą wigor, stają się wiotkie i żółkną, potrzebna jest ogrodnicza akcja ratunkowa.

Co warto wiedzieć o juce domowej?

Roślina szturmem podbiła polskie domy w latach 70. XX wieku. Wydaje się, że przez to wyszła już z mody? W żadnym przypadku! Jej znakiem rozpoznawczym jest gruby pień, z którego wyrastają rozety wąskich, spiczastych i stosunkowo sztywnych liści. Pięknie prezentuje się w domach osób, którym zależy na egzotycznym akcencie, przywołującym na myśl tropikalne lasy. Plusem jest również to, że wybierać można wśród rozmaitych odmian.

Uprawa juki w domu nie sprawia większych trudności. Nie wymaga częstego podlewania, a nadmiar wody wręcz jej szkodzi. Stawia to ją na czele listy roślin idealnych dla zapominalskich. Uważasz, że nie masz ręki do roślin? Juka z pewnością zmieni twoje nastawienie. Ważne jest jednak pamiętanie o podstawowych zasadach pielęgnacji juki, by zdobiła parapety przez długi czas.

Obserwuj uważnie swoje okazy doniczkowe
Obserwuj uważnie swoje okazy doniczkowe123RF/PICSEL

Dlaczego liście juki żółkną?

Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Najbardziej prozaicznym powodem jest niewłaściwa doniczka. Jeśli jest zbyt mała, roślina nie jest w stanie prawidłowo rozwijać systemu korzeniowego, a do tego błyskawicznie wyczerpuje składniki odżywcze znajdujące się w glebie. Ich niedobory bardzo szybko da się zauważyć na podstawie pogarszającego się wyglądu liści.

Jakiej doniczki potrzebuje juka? Przede wszystkim pojemnik powinien być głęboki. Szerokość jest sprawą drugorzędną, lecz donica nie powinna być zbyt wąska, by uniknąć przewracania się całej rośliny. Należy pamiętać również o tym, by jukę przesadzić do nowej doniczki od razu po zakupie. Sklepowe akcesoria, w których są sprzedawane, zazwyczaj cechuje zbyt mały rozmiar.

Konsekwencje błędów w uprawie juki mogą być opłakane
Konsekwencje błędów w uprawie juki mogą być opłakane123RF/PICSEL

Juka marnieje przez błędy w podlewaniu

Podczas tego podstawowego zabiegu pielęgnacyjnego najłatwiej o błędy. W uprawie juki nie poleca się trzymać sztywno kalendarza. Z tego względu nie powiemy, co ile dni trzeba dostarczać jej wodę, ponieważ zależy to między innymi od temperatury i wilgotności w danym pomieszczeniu. Zatem jak często podlewać jukę w domu?

Sprawdź to na własnej skórze, a właściwie palcu. Jeśli podłoże na głębokości jednego centymetra będzie suche, jest to znak, że roślina potrzebuje wody. Ważne jest także zapewnienie jej doniczki z otworami odpływowymi i umieszczenie jej na podstawce. Nadmiar wody należy usuwać, by nie doprowadzić do gnicia domowego okazu.

Co zrobić z przelaną juką? Jeśli w podlewaniu nie udało się zachować umiaru, roślinę ostrożnie wyjmij z doniczki i pozostaw do obeschnięcia. Następnie przesadź ją do nowego podłoża, a po trzech tygodniach wzmocnij nawozem dla roślin o zielonych liściach. Pamiętaj jednak, że odżywkę dostarczać możesz wyłącznie w okresie wegetacji, czyli od marca do września.

Podaruj jej trochę słońca

Opadanie pojedynczych liści jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno być powodem do niepokoju. Jeśli jednak zjawisko zyskuje na intensywności lub końcówki liści juki stają się brązowe i usychają, czas na interwencję.

Juka uwielbia ciepło i słońce. Ustawienie jej w ciemnym kącie pokoju okaże się dla niej zabójcze. Początkowo liście zaczną blednąć i zwiotczeją - ani się obejrzysz, a juka całkiem straci swój urok. Postaraj się więc przenieść ją jak najbliżej okna (najlepiej od strony wschodniej). Juce nie szkodzi nawet bezpośrednie nasłonecznienie, a optymalna dla niej temperatura mieści się w przedziale 20-25°C. W okresie zimowym warto zapewnić jej nieco chłodu (około 15°C), by mogła przezimować i zebrać siły na kolejny sezon.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas