Jak uratować sfilcowany sweter? Pani z pralni zdradza niezawodny trik

Zawsze pierzesz go ręcznie, ale tym razem natłok obowiązków sprawił, że zaufałaś producentowi swojej pralki, wybrałaś program do prania wełny, najdelikatniejszy, ustawiłaś najniższą możliwą temperaturę i, mimo tych wszystkich zabiegów, wyjęłaś z pralki ulubiony sweter, ale o rozmiar mniejszy? Spokojnie, jest szansa, że uda się go uratować. Znamy kilka sprawdzonych patentów.

Sfilcowany sweter? Warto wypróbować trik z folią aluminiową
Sfilcowany sweter? Warto wypróbować trik z folią aluminiową123RF/PICSEL

Sfilcowany sweter - przyczyny

Oczywistym wydaje się, że sweter się sfilcuje, gdy wypierzemy go w zbyt ciepłej wodzie. To prawdziwa, ale nie jedyna możliwa przyczyna skurczenia się wełnianych włókien. Zjawisko może wystąpić również w skutek zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy wodą użytą do prania i do płukania. Pranie wełnianych ubrań, zwłaszcza z dodatkiem kaszmiru, wymaga szczególnej ostrożności.

Czym jest filcowanie?

Filcowaniem określa się zbicie materiału, w wyniku czego ubranie się kurczy. Sprawa najczęściej dotyczy swetrów, wszak te są bliżej ciała niż marynarki i płaszcze, więc zdecydowanie częściej trzeba je prać.

Rzecz to rzecz, a jednak, z tą, która jest pamiątką po kimś bliskim albo prezentem od serca, nie bardzo mamy ochotę się rozstawać, zwłaszcza z tak prozaicznego powodu jak sfilcowanie włókien. Co więc zrobić, by uratować ulubiony sweter?

Jak przywrócić mu pierwotny rozmiar?

Sfilcowany sweter można uratować
Sfilcowany sweter można uratować123RF/PICSEL

To, czy próby przywrócenia pierwotnego rozmiaru swetra się powiodą, zależy od składu tkaniny i od stopnia skurczenia włókien. Jeśli zbiły się na sztywno - gołym okiem widać, że sweter nadaje się co najwyżej na dziecko, mamy małe szanse na odzyskanie jego wyjściowych wymiarów.

Największe szanse powodzenia mamy w przypadku odzieży wykonanej ze 100-proc. wełny, która nieznacznie się sfilcowała.

4 metody na uratowanie sfilcowanej odzieży

Istnieje kilka metod, którymi warto próbować odwrócić proces filcowania, a wśród nich:

1.     Prasowanie z użyciem dużej ilości pary wodnej

Delikatnie sfilcowany sweter trzeba wyprasować używając do tego parownicy lub żelazka, które generuje dużą ilość pary wodnej. Odzież odwracamy na lewą stronę, a prasowanie zaczynamy od rękawów, jednocześnie delikatnie rozciągając tkaninę w dłoniach.

2.     Płyn do wełny, odżywka do włosów lub szampon dla niemowląt

Skuteczne odwrócenie niechcianego procesu filcowania można osiągnąć namaczając sweter na pół godziny w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do prania wełny. Podobne efekty uzyskamy namaczając wełnianą odzież w wodzie z dodatkiem odżywki do włosów lub szamponu dla niemowląt. Po odciśnięciu (wełny nie wykręcamy mocno w rękach) i przepłukaniu w czystej wodzie o zbliżonej temperaturze do tej, w której sweter był prany, ponownie odciskamy nadmiar wody i suszymy rozłożony płasko, na przykład na ręczniku.

3.     Zamrażanie

Pomocne może okazać się zamrożenie sfilcowanego swetra. Wilgotny zawijamy w srebrną folię spożywczą lub zwykły woreczek foliowy i wkładamy do zamrażalnika na kilkanaście godzin. Po wyjęciu trzeba dać mu czas na powolne rozmrażanie, później zdjąć folię i ostrożnie rozciągać zimy, ale już nie zmrożony sweter w palcach. Siłowanie się ze zbyt zmrożoną tkaniną jest ryzykowne. Możemy bezpowrotnie uszkodzić włókna.

4.     Gliceryna

Jeśli żadna z metod nie przyniosła efektu, warto wybrać się do apteki po glicerynę i wyprać sweter w wodzie z jej dodatkiem. Na 4-5 litrów ciepłej wody potrzebne będzie 100 ml gliceryny. W tak przygotowanym roztworze zanurzamy sweter na około 30 minut, co kilka minut delikatnie go ugniatamy. Wypłukany i odciśnięty suszymy w pozycji poziomej.

Mit o specyfikach pralni chemicznej

Sfilcowany sweter? Spokojnie, są na to sposoby
Sfilcowany sweter? Spokojnie, są na to sposoby123RF/PICSEL

Zaciekawieni licznymi informacjami, które pojawiają się w internecie, jakoby w sytuacji, w której żaden domowy sposób nie zadziała, warto było udać się ze sfilcowanym swetrem do pralni, wybraliśmy się i tam, po to, żeby sprawdzić te doniesienia. Udało nam się porozmawiać z panią, która pracuje w jednej z sieciowych pralni od 2007 roku. Na pytanie o metody, jakie stosuje się w pralniach chemicznych, żeby uratować sfilcowane ubrania, zrobiła duże oczy i odpowiedziała, że ona o czymś takim nie słyszała. Sama ratuje swoje sfilcowane rzeczy przy użyciu żelazka z parą, albo płynu do wełny. Tak wyprane rozkłada do suszenia na płasko. Zdarza jej się też założyć taki sweter, gdy jest jeszcze delikatnie wilgotny i w ten sposób próbować go delikatnie rozciągnąć.

Paulina Dąbrowska: Mówienie płaczącemu dziecku „nie płacz” – to najgorsze, co możesz zrobićINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas