Jak uratować telefon komórkowy, jeśli zamoknie?
Czasami wystarczy zaledwie kilka kropel wody lub nawet podwyższona wilgotność powietrza, aby twój telefon zaczął mieć problemy z właściwym funkcjonowaniem. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest naprawa w oparciu o gwarancję. Ale co, jeśli nie ma takiej możliwości?
Jak tylko wyjmiesz telefon z wody, zdejmij obudowę i wyjmij baterię. Pomoże to zmniejszyć ryzyko zniszczenia obwodów wewnętrznych. Ostrożnie wytrzyj telefon papierowym ręcznikiem lub miękką szmatką.
Wyjmij kartę SIM. Wytrzyj ją dokładnie i pozostaw do wyschnięcia do czasu, aż telefon ponownie będzie gotowy do użycia.
Wyłącz i odłącz wszelkie elementy zewnętrzne, takie jak słuchawki, karty pamięci i inne gadżety, które mogą zasłaniać otwory w twoim telefonie (takie jak osłony i folie zabezpieczające).
Jeśli masz pod ręką odkurzacz użyj go do wydmuchania wody ze swojego telefonu. Aby pozbyć się pozostałej wilgoci przedmuchuj każdą stronę telefonu przez 20 minut – nie zapomnij o ciągłym obracaniu urządzenia, aby woda została usunięta z każdego miejsca.
Trzymaj telefon w odpowiedniej odległości od odkurzacza, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia go, co może mieć jeszcze gorsze skutki niż działanie wilgoci.
Nie używaj suszarki w celu osuszenia telefonu, nawet na najniższych obrotach. To tylko wepchnie wodę w głąb urządzenia, co może być szczególnie niebezpieczne dla elektronicznych elementów telefonu.
Możesz spróbować osuszyć swój telefon wkładając go do plastikowej torebki wypełnionej ryżem. Ryż pochłania wilgoć, istnieje więc szansa, że przejdzie do niego cała woda z telefonu i znajdującej się w nim baterii. Zanim umieścisz telefon w torebce z ryżem, zdejmij z niego obudowę i usuń baterię. Ją również włóż do woreczka.
Suszenie telefonu w ten sposób zajmuje 2-3 dni. Tak, trochę to trwa, ale pośpiech w tej sytuacji nie jest wskazany. Podczas schnięcia obracaj telefon od czasu do czasu. Zamiast ryżu możesz wykorzystać żel krzemionkowy – to te małe saszetki zazwyczaj wkładane do butów i ubrań w sklepach. Taki żel pochłania wilgoć jeszcze lepiej niż ryż.
Sprawdzaj telefon co godzinę przez pierwszych sześć godzin suszenia go przy pomocy pochłaniacza wilgoci. Jeśli na jego powierzchni pojawi się wilgoć, przetrzyj go jeszcze raz papierowym ręcznikiem lub osusz używając odkurzacza.
Połóż telefon na słońcu, aby wszystkie jego otwory dokładnie wyschły.
Możesz położyć urządzenie na macie chłonnej lub na ręczniku papierowym, pomimo tego że wcześniej osuszyłeś go odkurzaczem lub trzymałeś go w woreczku z ryżem. Pozwoli to pozbyć się ewentualnych pozostałości wody.
Po co najmniej 24 godzinach sprawdź telefon i upewnij się, że jest suchy. Sprawdź wszystkie porty i otwory. Jeśli wydaje się, że urządzenie jest suche i czyste możesz spróbować włożyć na miejsce baterię i włączyć je. Zwróć uwagę na wszelkie dziwne dźwięki, wydawane prze telefon podczas uruchamiania: jeśli coś słyszysz, oznacza to, że urządzenie jest uszkodzone.
Jeśli telefon wydaje się być suchy, ale nie chce się uruchomić, powodem może być wyładowana bateria. Podłącz ją do ładowarki, a następnie ponownie spróbuj uruchomić.
Jeśli ładowanie nie pomogło, powinieneś się skontaktować z działem obsługi klienta w sprawie gwarancji. Nie próbuj ukryć przyczyny awarii, ponieważ można łatwo sprawdzić, czy telefon był narażony na działanie wody. Im więcej szczegółów podasz fachowcom, tym łatwiej będzie im znaleźć źródło problemu.