Jak uratować zalane sprzęty?

Zalałeś komputer lub smartfon kawą lub herbatą? To jeden z najczęstszych problemów związanych ze sprzętami elektronicznymi. Niestety wielu z nas nie wie, jak prawidłowo postępować przy tego typu wypadkach i nagminnie popełnia te same błędy. W takich sytuacjach trzeba działać szybko, a z pewnością nie panikować! Stres i histeria w niczym nie pomogą. By nie stracić cennego sprzętu, powinieneś wykonać ważne czynności krok po kroku. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak postąpić, gdy zalejesz urządzenie elektroniczne.

article cover
©123RF/PICSEL

Co będzie potrzebne do uratowania zalanego urządzenia?

©123RF/PICSEL

• sucha ściereczka z mikrofibry;

• ręcznik papierowy;

• suchy ryż;

• woda destylowana;

• śrubokręt do ewentualnego rozkręcenia sprzętu na części;

• preparat do czyszczenia urządzeń elektronicznych;

• izopropanol w płynie (na wypadek, gdy na urządzenie wyleje się ciecz zawierająca cukier, na przykład słodki napój).

Działaj szybko krok po kroku

©123RF/PICSEL

W przypadku zalania wodą lub jakąkolwiek płynną substancją urządzeń elektrycznych najważniejsze jest szybkie działanie. Jeśli zdarzył ci się ten przykry wypadek, postępuj krok po kroku:

1. Jeśli urządzenie było podłączone do prądu, natychmiast go odłącz, wyjmij baterię oraz wszystkie urządzenia zewnętrzne. Nigdy nie sprawdzaj, czy działa (często mamy taki odruch), ponieważ jego uruchomienie może spowodować zwarcie elektryczne.

2. Potrząśnij kilka razy urządzeniem, by usunąć płyn, który może zalegać w szczelinach.

3. Przy pomocy konkretnego narzędzia (na przykład śrubokręta) ostrożnie rozkręć obudowę urządzenia i oddziel suche od mokrych elementów.

4. Mokre elementy umieść w naczyniu z suchym ryżem, a następnie przykryj je ręcznikiem papierowym. Jeśli zalane urządzenie jest małe i nie udało ci się go rozkręcić, włóż go w całości do miski z ryżem.

5. Jeżeli wszystkie elementy urządzenia dokładnie wyschły, przetrzyj je ściereczką z mikrofibry nawilżoną preparatem do czyszczenia urządzeń elektronicznych. Usuniesz dzięki temu wszelkie plamy i nie spowodujesz ponownego zawilgocenia.

6. Do wyczyszczenia elementów zewnętrznych użyj wody destylowanej.

7. Osusz wszystkie części ręcznikiem papierowym i złóż urządzenie.

8. Na koniec wykonaj test sprawdzający. Uruchom urządzenie. Jeśli działa, to znaczy, że zostało prawidłowo osuszone.

Jeśli urządzenie zostało zalane słodkim napojem, po jego osuszeniu usuń zaschnięty cukier ściereczką z izopropanolem, a następnie przetrzyj urządzenie szmatką z mikrofibry nawilżoną w wodzie destylowanej.

Ile trwa osuszenie urządzenia?

©123RF/PICSEL

Proces suszenia zalanego urządzenia zależy przede wszystkim od ilości i rodzaju substancji, która została rozlana, a także od wielkości urządzenia. Jeśli urządzenie jest duże - na przykład telewizor - przygotuj się na kilkudniowe osuszanie sprzętu.

Czego szczególnie unikać, gdy urządzenie elektryczne zostanie zalane?

• Po zalaniu urządzenia elektrycznego wodą, nigdy nie sprawdzaj, czy działa - nie włączaj go. Takie działanie może spowodować zwarcie elektryczne i spalenie sprzętu.

• Nie susz zalanych urządzeń w wysokiej temperaturze, na przykład na grzejniku, w piekarniku lub przy pomocy suszarki. Kontakt mokrego urządzenia z mocno rozgrzanym powietrzem może spowodować zwarcie. Zalane sprzęty należy suszyć w temperaturze pokojowej.

• Nigdy nie czyść zalanych urządzeń preparatami, które nie są przeznaczone do ich pielęgnacji. Może spowodować to uszkodzenie sprzętu i utrudnić wyschnięcie.

Warto pamiętać

Jeśli ciecz wyleje się tylko na powierzchnię urządzenia, wystarczy, że umieścisz na plamie kilka warstw papieru ręcznika papierowego, a następnie przetrzesz urządzenie ściereczką nawilżoną w wodzie destylowanej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas