Jak usunąć kamień z czajnika?
Kamień osadzający się na dnie czajnika to efekt zbyt twardej wody w kranie. Biały nalot możemy wtedy zaobserwować także w zlewie, na kranach czy w kabinie prysznicowej. Kamień w czajniku jest jednak szczególnie uciążliwy, ponieważ psuje smak kawy czy herbaty, a w dodatku przedłuża czas gotowania się wody i zwiększa rachunki za energię elektryczną lub gaz. Osad z kamienia sprawia też, że czajnik szybciej się psuje. Jak odkamienić czajnik za pomocą domowych sposobów?
Jak odkamienić czajnik octem?
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się kamienia z czajnika jest użycie octu. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 i wlać do czajnika, a następnie zagotować i pozostawić na 2 godziny. Po tym czasie osad z kamienia powinien zniknąć (jeśli warstwa na dnie była wyjątkowo gruba, czynność należy powtórzyć). Czajnik wystarczy dokładnie wypłukać kilka razy wodą, a następnie jeszcze raz wlać wodę, zagotować ją i wylać.
Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?
Kwasek cytrynowy działa podobnie jak ocet, jednak pozwala uniknąć nieprzyjemnego, ostrego zapachu w domu. Do zagotowanej w czajniku wody wystarczy wsypać torebkę kwasku cytrynowego (20 g). Taką mieszankę pozostawiamy na kilka godzin, a następnie dokładnie płuczemy czajnik. Kwasek cytrynowy możemy też zastąpić szklanką soku ze świeżej cytryny.
Jak odkamienić czajnik sodą?
Osad z kamienia usuniemy także za pomocą sody oczyszczonej. W czajniku gotujemy wodę, a następnie wsypujemy do niej 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej i pozostawiamy na jakiś czas. Jeśli warstwa osadu nie była zbyt gruba, kamień powinien się rozpuścić już po 15 minutach. Po tym czasie czajnik wystarczy dokładnie wypłukać wodą.