Jak usunąć kurz ze ścian?

Chyba nic nie zaburza spokoju perfekcyjnego gospodarza, jak obecność kurzu na różnych płaskich powierzchniach. Na widoczny nalot z brudu na meblach mamy swoje sprawdzone patenty, ale często zapominamy, że może gromadzić się także na... ścianach! Choć często go nie zauważamy, to chropowata struktura tej części wnętrza jest magnesem na kurz, który lubi się tam gromadzić i szpecić nasz dom. Jeśli chcemy, aby nasz dom był wysprzątany na błysk, raz na jakiś czas trzeba poświęcić odrobinę uwagi na sprzątanie i tych zakamarków. Jak usunąć kurz ze ścian? Sprawdźmy!

Nie tylko kratki wentylacyjne ściągają kurz. Może on być również na ścianach
Nie tylko kratki wentylacyjne ściągają kurz. Może on być również na ścianach123RF/PICSEL

Skąd kurz na ścianach?

Jeśli wydaje nam się, że nasze ściany są czyste, to możemy się grubo pomylić. Nawet jeśli pokryte są gładzią, to z czasem na nierównościach pojawi się cienka warstwa kurzu. Gorzej, kiedy pokryte są tapetami, panelami albo boazerią, która sprzyja brudzeniu się. Kurz osiada również za sprawą pająków, które zamieszkują nasze cztery kąty: to właśnie pajęczyny przyciągają wszelki brud, który unosi się w powietrzu. Na szczęście, w walce z kurzem na ścianach nie jesteśmy bezradni - wystarczy trzymać się kilku zasad, by usunąć kurz ze ścian.

Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt

Jak usunąć kurz ze ścian? Na szczęście, nie jest to trudne zadanie, ale warto sięgnąć po kilka akcesoriów, które pomogą w zadaniu. Okazuje się, że niezastąpiony w usunięciu kurzu ze ścian będzie odkurzacz! Choć to rozwiązanie wydaje się oczywiste, to trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie końcówki. Najlepiej, aby one były zakończone szczotką, ponieważ te plastikowe mogą porysować ścianę i pozostawić czarne rysy, które trudno usunąć. Rzecz jasna, końcówka odkurzacza musi być czysta, dlatego lepiej przed usuwaniem kurzu ze ścian dokładnie ją umyć.

Ale to niejedyne rozwiązanie pozwalające usunąć kurz ze ścian. Jeśli nasz sprzęt jest ciężki i nieporęczny, w zastępstwie można użyć suchej gąbki, czystego wałka malarskiego albo miotełki na rączce.

Aby usunąć kurz ze ścian, nie wolno zapomnieć o drabinie albo taboretach, które ułatwią dostanie się na wyższe partie ścian czy sufitów.

Jak zabrać się usuwania kurzu ze ścian?

Warto zaopatrzyć się w miotełkę do kurzu. Szybko pomoże doczyścić ściany
Warto zaopatrzyć się w miotełkę do kurzu. Szybko pomoże doczyścić ściany123RF/PICSEL

Jeśli chcemy sprawnie usunąć kurz ze ścian, warto się do tego odpowiednio zabrać. Po pierwsze, trzeba usunąć wszystko ze ścian: obrazy, plakaty, rośliny itd., aby dokładnie przetrzeć zabrudzenia zgromadzone w zakamarkach. Po drugie, najpierw trzeba zacząć sprzątanie od sufitów oraz kątów, w których zabrudzeń zbiera się najwięcej. Po trzecie: jeśli już czyścimy ściany, trzeba zacząć wykonywać ruchu od góry do dołu, aby nie dokładać sobie pracy.

Jak często usuwać kurz ze ścian? Na całe szczęście, nie trzeba robić tego co tydzień, ale - żeby nie dopuścić do jego nadmiernego nagromadzenia - warto powtarzać porządki raz na kwartał.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas