Jak usunąć plamy?
Proste sposoby na pozbycie się plam.

Owoce
Niezależnie od tego, czy kleks powstał z soku ze świeżych owoców, czy też z ich przetworów, do jego usunięcia nie używaj ciepłej wody, bo mogłoby to utrwalić plamę.
Domowym odplamiaczem jest sól, którą należy posypać plamę, a następnie przelać ją chłodną wodą. Możesz też użyć papki z wody i sody.
Wosk
Zbierz nożem tak dużo rozlanego wosku, jak to możliwe. Dobrze jest też zamrozić tkaninę, bo po tym stearynę łatwiej jest po prostu wykruszyć.
Pozostałości po wosku przykryj papierem śniadaniowym lub ręcznikiem papierowym i prasuj, aż przestaną wchłaniać tłuszcz. Ślady po kolorowym wosku przetrzyj tamponem z denaturatem.
Czekolada
Najpierw zeskrob nożem jak najwięcej zabrudzenia (zawsze w kierunku od zewnętrznej krawędzi plamy do środka).
Na brązowy ślad nałóż glicerynę rozrobioną odrobiną ciepłej wody (w proporcji 1:2). Zamiast wody, możesz też użyć... żółtka.
Zaschnięte stare plamy
Zanim przystąpisz do ich usuwania, zwilż je odrobiną gliceryny (kupisz w każdej aptece za kilka złotych).
Napoje
Czerwone wino i sok z buraków łatwiej spierzesz, jeśli najpierw posypiesz je solą, a po wytrzepaniu przelejesz gazowaną wodą (lub białym musującym winem).
Ślady po herbacie znikną (z białego obrusu) za sprawą soku z cytryny.
Majonez
Po zebraniu kleksa np. nożem możliwie szybko przelej plamę wodą gazowaną i osusz ją czystym ręcznikiem.
Na zabrudzenie nałóż papkę z proszku do prania oraz ciepłej wody.
Tłusty sos
Trzeba działać szybko i zasypać plamę mąką ziemniaczaną lub talkiem, który wchłonie tłuszcz. Trzep tkaninę i posypuj na nowo, aż plama będzie mniej widoczna.
Pozostały ślad tamponuj ręcznikiem papierowym lub gazikiem zwilżonym odrobiną płynu do mycia naczyń (najlepiej skoncentrowanego).