Jak usunąć plamy po lekach? Skuteczne sposoby

Praktyka pokazuje, że najciężej jest usunąć zbrudzenia po środkach zawierających żelazo i tłuste maści. Jak skutecznie się ich pozbyć? Podpowiadamy. Pamiętaj, że jeszcze zanim zaczniesz proces odplamiania, powinnaś trzymać się konkretnych zasad. Przede wszystkim namaczaj całe ubranie, a nie jego część. Nigdy też nie zalewaj plam nadmiernie gorącą wodą. Wysoka temperatura może dodatkowo utrwalić zabrudzenia. Co jeszcze warto wiedzieć w kontekście pozbywania się plam po lekach? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

article cover
©123RF/PICSEL
Jak wyczyścić plamy na skórze?Interia DIY

Jak usnąć plamy po maściach?

©123RF/PICSEL

W pozbyciu się śladów po maści ichtiolowej z pewnością pomoże ci pasta BHP. Jak ją w tym celu wykorzystać? Wystarczy, że zastosujesz ją w ilości łyżka preparatu na litr wody. Pasty możesz też użyć zamiast proszku do prania.

Jeśli na tkaninach pojawiły się uporczywe plamy po tłustych maściach, zastosuj mąkę ziemniaczaną. Po prostu posyp nią bezpośrednio zabrudzenie i wetrzyj ją placami w materiał. Pozwól działać naturalnemu środkowi przez ok. trzydzieści minut. Następnie starannie wyszczotkuj tkaninę i mocz ją przez około godzinę w płynie przeznaczonym do mycia naczyń (w proporcji dwie łyżki na litr wody). Na koniec tkaninę starannie wypierz.

Jak pozbyć się plam z maści cynkowej?

To nie lada wyzwanie, co wcale nie oznacza, że niewykonalne. W pierwszej kolejności zeskrob resztki maści, staranne namocz plamę i potrzyj materiał mydłem galasowym. Następnie zastosuj w pełni naturalną mieszankę na bazie sody oczyszczonej. Do litra ciepłej wody dodaj trzy łyżki sody oczyszczonej oraz łyżkę płynu przeznaczonego do mycia naczyń. Zamocz w mieszance materiał. (Zabieg powinien trwać co najmniej przez dwie-trzy godziny). Na koniec tkaninę starannie wypierz. Pamiętaj, aby dodać do tradycyjnego proszku do prania łyżkę sody.

Jak pozbyć się plam po lekach z płótna?

©123RF/PICSEL

Jeśli plamy po lekach pojawiły się na białym płótnie, bawełnie lub materiałach o ścisłym splocie z trwałym kolorem, sięgnij po ocet spirytusowy i sporządź na jego bazie odpowiedni roztwór w proporcji jeden do jednego. Materiał gotuj w roztworze przez około dwadzieścia minut. Następnie pierz tradycyjnym sposobem.

Jak pozbyć się plam po syropach?

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się plam po syropie, w pierwszej kolejności namocz tkaninę w chłodnej wodzie, a następne w mieszance wody połączonej z proszkiem do prania. Zabieg ten powinien trwać co najmniej trzy godziny. Jeśli plama okazała się wyjątkowo oporna, sięgnij po wodę amoniakalną. Pamiętaj jednak, że amoniak może trwale uszkodzić tkaninę, a konkretnie ją odbarwić. Dlatego jeszcze zanim sięgniesz po amoniak, wykonaj test na lewej stronie materiału.

Jeśli amoniak nie pomoże, przyłóż watę nasączoną benzyną. Po dziesięciu minutach wypłucz w ciepłej wodzie z płynem do prania. Na koniec wypierz tradycyjnym sposobem.

Jak pozbyć się plam po lekach z żelazem?

©123RF/PICSEL

Plamę spryskaj sokiem z cytryny lub obłóż papką z wody i proszku do pieczenia w proporcji (łyżeczka wody na łyżkę proszku do pieczenia). Wypłucz i wypierz jak zwykle.

Jak pozbyć się plam po preparatach płynnych?

Plamy po preparatach płynnych usuniesz sięgając po sok z cytryny lub papkę z 1 łyżki kwasku cytrynowego i 1/2 łyżki wody. W pozbyciu się plam z białego materiału pomoże ci roztwór jodku potasu. Jak go przygotować? Rozpuść 20 g jodku w 100 ml ciepłej wody. Mocz, aż plama zniknie. Potem wypłucz je w zimnej wodzie.

Jak pozbyć się plam po rivanolu?

Jeśli na białych tkaninach pojawiły się plamy po rivanolu, to w ich pozbyciu się pomoże ci sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Możesz też sięgnąć p witaminę C w kroplach lub sodę. Jak konkretnie ich użyć? Potrzyj plamę, a potem mocz przez około godzinę w letniej wodzie z mydłem dla dzieci.

Z kolorowej tkaniny usuniesz plamę, zwilżając ją wodą amoniakalną. Pozostaw na dwie godz. Spłucz wodą i wysusz.

Jak pozbyć się plam po jodynie?

Jeśli na tkaninie pojawiły się plamy po jodynie, wetrzyj w nią mąkę ziemniaczaną. Potem mocz przez około dwie godziny w zimnej wodzie z dodatkiem skrobi ziemniaczanej (w proporcji pięć łyżek na litr wody), wypłucz i wypierz (zamiast skrobi możesz użyć przekrojonego ziemniaka). Jasny materiał przetrzyj szmatką z wodą utlenioną. Po dziesięciu minutach przepłucz zimną wodą, upierz. Stare plamy na kolorowym materiale przetrzyj alkoholem, najlepiej czystym spirytusem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas