Reklama

Jak usunąć plamy z deski sedesowej?

Muszla klozetowa to jedno z tych miejsc, które szczególnie trudno utrzymać w czystości. Kamień, osad, plamy i żółknięcie plastykowych części sprawiają, że ten element wyposażenia często nie wygląda tak estetycznie, jak byśmy chcieli. Jednak spokojnie. Istnieją domowe triki na wyczyszczenie muszli i deski klozetowej.

Większość z nas sprzątając łazienkę, sięga po gotowe detergenty. Nic dziwnego - na sklepowych półkach znajdziemy bogactwo środków, których producenci obiecują natychmiastowy efekt przy minimalnym wysiłku.

Niektórzy jednak - czy to z troski o środowisko, czy o własne zdrowie - zamiast gotowych produktów do czyszczenia łazienki i muszli klozetowej, wolą sięgać po te domowe. Oto kilka sposobów na wyczyszczenie kłopotliwych miejsc w łazience: pozbycie się żółtych plam z deski sedesowej, usunięcie kamienia i wybielenie zażółconego plastiku.

Czyszczenie muszli klozetowej: Jak pozbyć się żółtych plam z deski sedesowej?

W wielu domach deskę klozetową szpecą nieestetyczne, żółte plamy. Są one skutkiem gromadzących się przez lata zabrudzeń i warstw kamienia. W usunięciu żółtych śladów z deski klozetowej pomoże prosty trik z cytryną lub grejpfrutem.

Reklama

Owoc należy przekroić na pół, posypać jego wnętrze solą, a następnie potrzeć nim zabrudzone miejsca. Po kilku minutach żółte ślady przecieramy wilgotną szmatką.

Zobacz również: Sześć powodów, dla których pęcherz ciągle wzywa

Czyszczenie muszli klozetowej: Trik z sodą oczyszczoną na żółte plamy

Będąca sprzymierzeńcem w wielu domowych czynnościach soda oczyszczona, przydaje się również przy usuwaniu żółtych plam z deski sedesowej.

By pozbyć się zabrudzeń z muszli, należy przygotować pastę z sody oczyszczonej, mieszając proszek z wodą w proporcjach, pozwalających na uzyskanie gęstej konsystencji. Tak sporządzoną papkę nakładamy na zabrudzenia i pozostawiamy na 5-10 minut, po czym ścieramy ją szmatką. Żółte plamy z deski sedesowej powinny zniknąć.

Czyszczenie muszli klozetowej: Jak wyczyścić pożółkły plastik?

Biała deska muszli klozetowej z czasem żółknie. Jest to efektem działania promieni słonecznych, które odbarwiają tworzywo, nadając mu nieestetyczny kolor, którego nie sposób pozbyć się, czyszcząc powierzchnie klasycznymi detergentami. Istnieje jednak domowy trik, pozwalający na wybielenie pożółkłego plastiku.

Do jego zastosowania potrzeby jest utleniacz fryzjerski, pędzel, przezroczysta folia spożywcza i lampa UV. Zażółcone miejsca smarujemy utleniaczem przy użyciu pędzla, a następnie przykrywamy folią spożywczą (to zapobiegnie utlenianiu substancji). Później przez kilkanaście godzin naświetlamy żółty plastik lampą UV. Po tym czasie pożółkła powierzchnia powinna odzyskać biały kolor.

Uwaga: zabieg ten należy przeprowadzać w rękawiczkach, by uniknąć kontaktu utleniacza ze skórą.

Zobacz również: Wlej płyn do naczyń do toalety. Zaskakujące działanie

Czyszczenie muszli klozetowej: Jak usunąć kamień?

Nawet w regularnie czyszczonej muszli klozetowej z biegiem czasu zbiera się kamień. Aby się go pozbyć, można sięgnąć po czasochłonny lecz prosty sposób z octem. Na noc wystarczy wlać do toalety butelkę octu. Do rana ciecz powinna rozpuścić kamień, osadzony na ściankach muszli klozetowej.

Nieco bardziej skomplikowanym, ale szybkim sposobem na pozbycie się kamienia z muszli klozetowej, jest domowa mieszanka, składająca się z 1/3 szklanki sody oczyszczonej i 1/4 szklanki kwasku cytrynowego. Toaleta, wyczyszczona taką miksturą, powinna odzyskać dawny blask. 

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie łazienki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy