Jak usunąć plamy z długopisu?
Pozbycie się plam z długopisu, które nieoczekiwanie oszpeciły nasze ulubione ubranie, obrus, mebel czy dywan, bywa nie lada wyzwaniem. Jak się jednak okazuje, wcale nie niemożliwym do wykonania. Wystarczy odrobina pomysłowości i kilka mniej lub bardziej oczywistych domowych środków, a odzież i przedmioty, które początkowo spisaliśmy na straty, będą wyglądać jak nowe. Podpowiemy ci, jak wykorzystując kwaśne mleko, kwasek cytrynowy, sok z cytryny, spirytus, wodę kolońską, lakier do włosów, krem do golenia czy nawet pomidora pozbyć się niechcianych i nieefektownych zanieczyszczeń. Wypróbuj co najmniej kilka z zaprezentowanych metod, a z pewnością okażą się pomocne.
Im szybciej weźmiesz się za plamę, tym lepiej
Szkół pozbywania się plam z różnego rodzaju długopisów jest co najmniej kilka. Podstawowa zasada działania jest jednak prosta: im szybciej zareagujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że nasza walka z zabrudzeniami zakończy się sukcesem. Od czego powinniśmy zacząć?
Plamy z długopisu a kwaśne mleko
Jedna z technik usuwania plam po długopisie zakłada, żeby w kłopotliwej sytuacji, tuż po pojawieniu się zabrudzeń, zamoczyć zanieczyszczone ubrania w kwaśnym mleku, a po upływie co najmniej 30 minut wypłukać je w wodzie i uprać w tradycyjny sposób. Po niechcianych śladach nie powinno być już śladu.
Plamy z długopisu a mleko i pomidor
Świeżych plam po długopisie powstałych na kolorowych tkaninach można pozbyć się również wykorzystując mleko i pomidora. W przypadku tej metody liczy się bardzo szybka reakcja. Zabrudzone ubranie najpierw należy zamoczyć w letnim mleku, a następnie wypłukać w samej wodzie. Dla uzyskania lepszych efektów warto również sięgnąć po świeżego pomidora, rozkroić go i jedną z połówek delikatnie potrzeć zabrudzone miejsce. Następnie dokładnie wymoczyć tkaninę - koniecznie w chłodnej wodzie, po czym wyprać ją w tradycyjny sposób. Po drugim praniu wszelkie zabrudzenia powinny zniknąć.
Plamy z długopisu a sól i cytryna
Jeśli chodzi o usuwanie plam z białych tkanin najbardziej pomocne okażą się sprawdzone w kuchni sól oraz cytryna. Jak ich użyć? Plamę z długopisu należy możliwe jak najszybciej posypać solą, a następnie potrzeć połówką cytryny. Po tym zabiegu tkaninę należy starannie wypłukać w wodzie, a następnie wyprać w tradycyjny sposób. Efekty wysiłków na pewno cię zadowolą. W podobny sposób jak sól możesz wykorzystać do pozbycia się plam z długopisu kwasek cytrynowy. Posyp nim zabrudzenie, a następnie potrzyj zaplamione miejsce połówką cytryny. Następnie tkaninę wypłucz i wypierz.
Plamy z długopisu a szare mydło
Jeśli zabrudzenia nie są silne, możesz spróbować pozbyć się plam po długopisie wykorzystując szare mydło. Potrzyj nim zabrudzone miejsce, a następnie w przypadku tkaniny wypłucz ją w wodzie i wypierz. Jeśli z kolei zanieczyszczenia pojawiły się na meblu, po wykorzystaniu mydła solidnie oczyść go wodą.
Plamy z długopisu a alkohol
W pozbyciu się plam po długopisie może również pomóc alkohol. Wystarczy odrobina. Jak go wykorzystać? Wetrzyj niewielką ilość w zabrudzone miejsce, pozostaw na kilkanaście minut, a następnie zetrzyj plamę czystą, najlepiej miękką ściereczką.
Plamy z długopisu a spirytus
Jeśli plamy po długopisie pojawiły się nieoczekiwanie na skórzanych obiciach mebli, możesz swobodnie sięgnąć po spirytus. Z pewnością się sprawdzi. Równie pomocny może okazać się lakier do włosów lub zmywacz do paznokci. W przypadku stosowania tego ostatniego zachowaj jednak wyjątkową ostrożność. Może odbarwić skórę.
Plamy z długopisu a woda kolońska
Wyjątkowo pomocna w usunięciu plam po długopisie może okazać się również woda kolońska. Zamocz w niej ściereczkę i potrzyj nią zabrudzone miejsce, a następnie zmyj je starannie chłodną wodą. Po uporczywych plamach nie powinno być śladu.
Pasta do zębów i lakier do włosów
Pewnie o tym nie wiesz, ale bardzo skuteczna w starciu z plamami po długopisie może okazać się również pasta do zębów oraz krem do golenia. Zwłaszcza gdy zabrudzenia pojawią się na podłodze. Wystarczy, że naniesiesz niewielką ilość środka na zabrudzone miejsce i delikatnie go wetrzesz, a następnie przetrzesz wilgotną szmatką. Po niedawnych plamach po długopisie nie powinno być śladu.