Jak usunąć plamy z wosku i rdzy z płyt nagrobnych?
Dzień Wszystkich Świętych tuż tuż. Podpowiadamy, jak skutecznie i względnie najmniej inwazyjnie pozbyć się uporczywych plam z wosku i rdzy z płyt nagrobnych oraz czym czyścić i odświeżyć kamienie nagrobkowe i jak je pielęgnować, by zachowały nieskazitelny wygląd na długo. Podane wskazówki z pewnością przydadzą się niejednej z nas.
Jak usunąć zastygły wosk z pomnika?
Chcesz skutecznie usunąć zastygły wosk z płyty pomnikowej? Możesz śmiało sięgnąć po plastikową skrobaczkę, przykładowo taką przeznaczoną do czyszczenia szyb w samochodzie. Zanieczyszczenie po wosku najlepiej polać gorącą wodą z termosu, a następnie wytrzeć miękką szmatką wykonaną z mikrofibry. Jeśli zastosowanie tej najprostszej metody nie pomoże, warto sięgnąć po chlorek metylenu lub specjalistyczny płyn do usuwania zanieczyszczeń po wosku.
Jak usunąć ślady po rdzy z pomnika?
Jeśli zauważyłaś, że na płycie pomnikowej pojawiły się plamy po rdzy, skrop zabrudzenie sokiem z cytryny i wyczyść - użyj w tym celu miękkiej szmatki. Następnie nałóż na plamy z rdzy papkę sporządzoną na bazie sody oczyszczonej i wody utlenionej. Pozwól jej działać przez kilka minut. Następnie spłucz starannie płytę wodą i wytrzyj całą powierzchnię do sucha miękką szmatką.
Jak pozbyć się śladów po pleśni i porostów z pomników?
Do grzybów, pleśni i porostów odpowiednie będą przeznaczone do tego preparaty. Mech najszybciej usuniesz skrobaczką. Oczyszczoną powierzchnię umyj wodą i szmatką. (Płytę wykonaną z lastryko możesz oczyścić szczotką).
Czym najlepiej umyć nagrobek?
Skoro już o usuwaniu wszelkich zabrudzeń z płyt nagrobnych mowa, warto zatrzymać się na chwilę nad najbardziej optymalnymi i sprawdzonymi sposobami ich oczyszczania. Po jakie środki sięgnąć? Wszystkie rodzaje kamieni najlepiej myć wodą i miękką szmatką. Jeśli jesteśmy zmuszeni do użycia detergentu, należy pamiętać, aby go bardzo dokładnie spłukać. Na koniec zabiegu pielęgnacyjnego całą powierzchnię należy wytrzeć do sucha, zwłaszcza tę polerowaną, by nie pozostały smugi.
Do mocniejszych zabrudzeń warto zastosować środki przeznaczone do poszczególnych kamieni. Szczotki do mycia można używać do nagrobków z lastryka, które jest porowate i jednocześnie twarde, zatem nie powstaną na nim zarysowania.
Pamiętaj
Jeśli wybierasz się na cmentarz, zabierz zmiotkę do usunięcia z nagrobka kurzu i liści oraz grabki do uprzątnięcia ścieżki wokół grobu.
Impregnaty do kamienia: Który wybrać?
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych warto sięgnąć po impregnaty do kamienia, które tworzą barierę ochronną przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowych (np. bardzo niskie temperatury, śnieg) oraz wnikaniem wody i wosku.
Ponadto impregnaty ograniczają rozwój porostów i ułatwiają utrzymanie nagrobka w czystości.
Czym kierować się dobierając impregnat? Ważne, by dostosować preparat do rodzaju kamienia. Warto też wiedzieć, że ten o konsystencji tłustej pasty trzeba z czasem usuwać skrobaczką. Zanim nałożysz go na powierzchnię - przykładowo szmatką lub pędzlem - zrób test na jej fragmencie.