Jak usunąć plamy z wosku, stearyny czy parafiny?

Nic tak nie wzmacnia świątecznej atmosfery jak efektowne świece rozstawione pomiędzy apetycznymi, rozkosznie pachnącymi potrawami. Niestety, dobry nastrój może prysnąć wraz z nieoczekiwanym pojawieniem się na twoim obrusie plamy z wosku, stearyny czy parafiny. Podpowiemy ci, jak dzięki kilku sprawdzonym i jednocześnie banalnie prostym trikom pozbyć się niechcianych zabrudzeń i przywrócić dawny blask serwetom, odzieży czy wykładzinie.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak usunąć plamy z wosku z obrusu?

©123RF/PICSEL

Najczęściej nieefektowne plamy z wosku, parafiny, czy stearyny pojawiają się na naszych obrusach czy ubraniach. Wbrew pozorom pozbycie się ich nie jest zadaniem niemożliwym, ale warto trzymać się pewnych reguł.

Aby trwale nie uszkodzić materiału, wystrzegaj się:

- zdrapywania ciepłego wosku czy parafiny. Zamiast usunąć zanieczyszczenia dodatkowo wetrzesz je w włókna.

- prasowania kolorowego wosku.Tłuste plamy i tak pozostaną.

Wykruszanie wosku

Co zatem należy zrobić? Zanieczyszczony obrus czy ubrania zabezpiecz w foliowej torebce i włóż do zamrażarki. Gdy pod wpływem ujemnej temperatury wosk stwardnieje, połam go i ostrożnie oderwij od materiału, podważając go bezpiecznym narzędziem, na przykład łyżką. Technikę mrożenia możesz też zastąpić inną. Na zabrudzoną powierzchnię materiału połóż kostki lodu zabezpieczone w foliowym woreczku. Dzięki zastosowaniu tego prostego triku, wosk powinien bez problemu odejść od materiału.

Usuwanie plam po wosku

©123RF/PICSEL

Jeśli wosk zabrudzi twoją odzież, technikę usuwania utworzonych przez niego plam musisz dostosować do rodzaju tkaniny, z której jest uszyta. Najłatwiej pozbyć się zabrudzeń z tkanin, które mogą być oczyszczane w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. W tym przypadku zabiegiem wystarczającym jest często samo tradycyjne pranie z użyciem proszków i płynów.

W pozbyciu się zabrudzeń z tak zwanych mocnych tkanin pomoże czyszczenie wacikiem zamoczonym w spirytusie lub olejku terpentynowym. Odrobina wody kolońskiej czy spirytusu jest z kolei niezbędna do usunięcia resztek wosku z wełny lub

jedwabiu. Szare mydło pozwoli skutecznie zniwelować zanieczyszczenia utrwalone na sztucznych materiałach, a ocet spirytusowy lub spirytus usunie plamy po wosku kolorowym.

Jak usunąć wosk ze skórzanego ubrania?

Żelazna zasada brzmi: Pod żadnym pozorem nie zmywaj ani nie zdrapuj wosku ze skórzanych materiałów. Optymalna będzie w tym przypadku technika zamrażania. Wsadź zabezpieczone w foliowym worku ubranie do zamrażarki, a po kilku godzinach z łatwością połamiesz wosk i zdejmiesz go ze skóry. Jeśli mimo wszystko twoje próby okażą się bezcelowe, rozgrzej skórę ciepłym powietrzem suszarki, posyp zabrudzone miejsce skrobią kukurydzianą lub ziemniaczaną albo startą kredą i wetrzyj wybrany składnik. Następnie ponownie schłodź ubranie. W razie potrzeby czynność powtórz, plama z pewnością zniknie.

Jak usunąć plamy z wosku z mebli i z podłogi?

©123RF/PICSEL

Jeśli plamy z wosku zabrudzą twoje drewniane meble lub podłogę, warto zastosować dobrze znany zabieg z kostkami lodu zabezpieczonymi w plastikowym worku. Resztę wosku możesz podważyć i usunąć tępym narzędziem albo drewnianą łopatką, a ewentualne plamy usunąć przy użyciu wacika nasączonego oliwą lub olejem słonecznikowym.

Jak usunąć plamy z wosku z wykładziny?

Często się zdarza, że krople z wosku utkwią na naszej wykładzinie. Aby skutecznie się ich pozbyć należy zadziałać jak w przypadku drewnianych mebli, czyli możliwie jak najszybciej przyłożyć na zanieczyszczone miejsce woreczki z lodem, a następnie stwardniały wosk zeskrobać. Na koniec wykładzinę wyczesać szczotką i odkurzyć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas