Jak usunąć przykre zapachy z domu? Sprawdzone triki

Choć każdy z nas chciałby, żeby w domu unosił się ładny zapach, zdarza się, że pojawia się ten nieprzyjemny. Powody? Nieodpowiednia wentylacja, obecność czworonożnych pupili, palenie papierosów, a nawet gotowanie. Przykre zapachy wyłapuje także kurz. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by usunąć nieprzyjemną woń. Wystarczy skorzystać z łatwych sztuczek, by w domu pachniało świeżością. Jak szybko usunąć przykre zapachy z domu? Do czego wykorzystać prażoną kawę, skórki z cytryny i ocet?

Smażenie generuje brzydką woń
Smażenie generuje brzydką woń ©123RF/PICSEL

Wietrz mieszkanie!

Wietrz mieszkanie
©123RF/PICSEL

Najprostszym sposobem na odświeżenie powietrza w pomieszczeniu jest jego regularne wietrzenie. Nie warto rezygnować z niego także zimą. Wystarczy uchylić okno na kilka minut, by usunąć przykry zapach. Pokoje najlepiej wietrzyć wtedy, kiedy jest widno. Łatwo zauważysz, czy np. ktoś z sąsiedztwa nie pali w piecu.

Regularne porządki są podstawą

Znajdujące się w domach tekstylia, takiej jak dywany, zasłony, narzuty, kilimy i obrusy, błyskawicznie pochłaniają zapachy. Dlatego należy je często prać i zmieniać. Jeśli twój proszek zawodzi, dodaj do niego odrobinę octu spirytusowego (ma działanie dezynfekujące). Nie musisz się obawiać, że tkanina przesiąknie jego ostrym zapachem, jeśli do ulubionego płynu do płukania dodasz kilka kropel olejku eterycznego (np. cytrusowego lub lawendowego).

Dywany czyste na medal

Brukselka
©123RF/PICSEL

Jak postępować z dywanami, których nie można wyprać w pralce? Wystarczy częste (nawet codzienne) odkurzanie. Oczywiście możesz kupić specjalne szampony do dywanów lub przygotować domowy preparat do ich czyszczenia. Wymieszaj ze sobą trzy łyżki płatków mydlanych i pół kilograma mąki ziemniaczanej. Zasyp nim dywan, wetrzyj go za pomocą szczotki i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie wystarczy dywan dokładnie odkurzyć. Ten sposób można również zastosować w przypadku mebli tapicerowanych.

Pozbądź się brzydkiego zapachu w łazience!

Wilgoć powoduje, że w łazience nie zawsze pachnie świeżością. Z pomocą przyjdą odświeżacze, ale mogą one jedynie maskować problem. Aby pozbyć się wilgoci, warto regularnie wietrzyć łazienkę, np. po kąpieli zostawić na kilkanaście minut otwarte drzwi. Trzeba także prac dywaniki i ręczniki – najlepiej w temperaturze 60 stopni. Pamiętaj również o regularnej dezynfekcji toalety i armatury. Możesz sięgnąć po domowe sposoby, z których najbezpieczniejszym do środowiska jest ocet spirytusowy lub jabłkowy. Jeśli chromowane lub metalowe elementy, a także fugi straciły blask, wyczyść je sokiem z cytryny, który zapewni świeży zapach.

Kuchnia pod specjalnym nadzorem

Smażona ryba
©123RF/PICSEL

Jeśli wentylacja w kuchni szwankuje, woń potraw szybko rozchodzi się po mieszkaniu. Dlatego warto zastosować sprytne triki, które mogą je zneutralizować. Gotując warzywa, takie jak kapusta, brukselka czy kalafior, dodaj do nich skórkę chleba razowego. Natomiast ostry zapach ryby nie będzie problemem, jeśli podczas smażenia skropisz ją solidną porcją soku z cytryny. Mało znanym sposobem jest użycie masła orzechowego, które dodaje się do smażenia (nie wpłynie on na smak, lecz pochłonie nieprzyjemny zapach). Aby odświeżyć całą kuchnię po gotowaniu, podpraż na suchej patelni kilka ziaren kawy lub zagotuj w garnku szklankę octu z kilkoma skórkami cytryny.

Naturalne pochłaniacze zapachu

Lodówka, piekarnik, a nawet szafa, mogą po pewnym czasie nieprzyjemnie pachnieć. Nie zawsze mamy czas na porządne mycie, dlatego można wykorzystać naturalne pochłaniacze zapachu. Do bawełnianego woreczka wsyp porcję mielonej kawy, suszonej lawendy albo kociego żwirku i umieść w różnych zakamarkach w domu. A jak błyskawicznie odświeżyć pomieszczenie? Przygotuj ekologiczny odświeżacz powietrza! Zapełnij małą buteleczkę ze spryskiwaczem (do ¾ pojemności) wodą, dodaj kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego, a resztę wypełnij alkoholem (wódką lub spirytusem).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas