Jak usunąć ślady i plamy po kleju?

Szybkoschnące "superkleje" - czyli te, które zawierają w swoim składzie cyjanoakrylan - ratują nas z wielu usterkowych opresji. Można dzięki nim naprawić narzędzia, biżuterię, zabawki, buty czy torebki, bo błyskawicznie spajają metal, skórę, porcelanę, drewno, gumę czy plastik. W dodatku są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Niestety, mają to do siebie, że podczas aplikacji albo użyte w nadmiarze trafiają nie zawsze tam, gdzie trzeba, pozostawiając po sobie nieefektowne ślady czy plamy. Pozbyć się tych ostatnich nie jest łatwo, ale przy wykorzystaniu sprytnych sposobów możemy sobie z tym problemem poradzić. Podpowiadamy, jak usunąć ślady po kleju ze skóry, ubrań i plastiku.

article cover
©123RF/PICSEL
Jak pozbyć się plam z kleju błyskawicznego na skórze?Interia DIY

Jak usunąć ślady po szybkoschnącym kleju ze skóry?

©123RF/PICSEL

Najczęściej nadmiar szybkoschnącego kleju trafia na naszą skórę, a zwłaszcza palce. Pamiętaj, aby nie próbować gwałtownie odrywać substancji. Zamiast pomóc, dostarczysz sobie tylko bólu. Optymalnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku sięgnięcie po zmywacz do paznokci, który zawiera w swoim składzie aceton. Można też użyć czystego acetonu. Wystarczy wylać niewielką ilość preparatu na wacik kosmetyczny i delikatnie potrzeć nim skórę. Może pojawić się zaczerwienienie, ale ślady po szybkoschnącym kleju znikną. Na koniec starannie oczyść skórę, myjąc ją ciepłą wodą z mydłem.

Jeśli obszar skóry pokryty klejem jest spory, wlej zmywacz do miseczki i zamocz w nim palce czy dłoń. Zabieg czyszczący powinien trwać chwilę. Zaraz po nim dokładnie namydl skórę i spłucz ją ciepłą wodą.

Uwaga! Jeśli szybkoschnący klej dostanie się do oka powinniśmy możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak usunąć ślady po kleju z ubrań?

©123RF/PICSEL

Podczas aplikacji szybkoschnącego kleju jego krople często wymakają nam się spod kontroli i lądują na naszych bluzkach czy spodniach, pozostawiając po sobie brzydkie ślady. Jak wybrnąć z kłopotu? Jeśli klej nie zdążył jeszcze zaschnąć pomoże nam mydło. Zabrudzone ubranie trzeba zamoczyć, starannie namydlić i oczyścić w ciepłej wodzie. Na koniec wyprać w tradycyjny sposób.

Sok z cytryny i ocet a plamy po kleju

Jeśli zabrudzone ubranie jest wykonane z cienkiej tkaniny (typu szyfon czy jedwab), warto wylać na plamę łyżkę octu, a do wody dodać sok z cytryny i pozwolić środkom działać. Ostatni etap zabiegu to klasyczne pranie.

W pozbyciu się plam po szybkoschnących klejach pomogą nam też często wykorzystywane przez nas w kuchni tłuszcze, takie jak margaryna czy olej. Jak je zastosować? Wystarczy nanieść je na zabrudzone miejsca i starannie potrzeć, a następnie wyprać ubranie w pralce. W podobny sposób możemy też wykorzystać glicerynę.

Zmywacz do paznokci

Jeśli poprzednie metody nie dały oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po zmywacz do paznokci, który stopniowo rozpuści klej. Wystarczy nanieść go na zabrudzoną odzież i potrzeć, a po około dziesięciu minutach oczyścić w ciepłej wodzie i wyprać klasycznym sposobem. Do tej metody należy podchodzić ostrożnie, bo zawarty w zmywaczu aceton może uszkodzić ubranie, zwłaszcza to kolorowe.

Jak usunąć szybkoschnący klej z plastikowych powierzchni?

©123RF/PICSEL

Olej roślinny a ślady po kleju

Ta metoda jest łatwa w użyciu i nie generuje ryzyka uszkodzenia przedmiotu wykonanego z tworzywa sztucznego. Wystarczy, że papierowy ręcznik zwilżysz olejem roślinnym i owiniesz nim plastikowy przedmiot, z którego chcesz usunąć plamy z kleju albo przyłożysz ręcznik do zanieczyszczonej powierzchni. Po około godzinie usuń rozmiękczony klej z przedmiotu.

Ocet spirytusowy a ślady po kleju

Z szybkoschnącym klejem rozprawi się także ocet. Zamocz w nim - w zależności od wielkości plamy - wacik lub waciki kosmetyczne i odciśnij nadmiar płynu. Następnie przyłóż je na plamę z kleju i zostaw na kilka godzin. Gdy ocet rozmiękczy klej, usuń go z powierzchni.

Zmywacz do paznokci a ślady po kleju

Jeśli klej pozostawił ślady na plastikowej powierzchni, możesz też sięgnąć po zmywacz do paznokci. Nim go jednak użyjesz sprawdź, czy jej nie odbarwi. (Test wykonaj na mało widocznym fragmencie powierzchni). Gdy upewnisz się, że metoda jest bezpieczna, nasącz wacik kosmetyczny w zmywaczu do paznokci i delikatnie przetrzyj miejsce, w którym rozlał się klej. Powtórz czynność kilka razy, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas