Jak usunąć zapach stęchlizny z prania?
Każdy lubi nosić świeże i pięknie pachnące ubrania. Aby osiągnąć zamierzony efekt, do prania dodaje się płyny do płukania. Niestety czasem dzieje się tak, że, pomimo starań, odzież pachnie stęchlizną. Jeśli zapach wniknął w głąb tkanin, trzeba wyprać je na nowo, choć nie jest to takie proste. Aby uniknąć stęchlizny, należy poznać przyczynę problemu i ją wyeliminować. Poza tym warto znać kilka sprytnych sztuczek, które pomogą usunąć niepożądany zapach z ubrań.
Ważne, gdzie suszysz pranie
Stęchlizna powstaje wskutek wilgoci, która może być w pomieszczeniu, gdzie suszy się pranie. Dlatego, gdy je rozwieszamy, musimy mieć pewność, że jest w nim odpowiednia wentylacja oraz ogrzewanie. Rozwieszając ubrania na sznurkach, warto robić między nimi większe odległości tak, aby równomiernie się wysuszyły.
Nie zostawiaj prania w pralce
Należy pamiętać, aby nie zostawiać zbyt długo wilgotnego prania w zamkniętej pralce. Brak dostępu do powietrza powoduje, że szybko powstaje stęchlizna. W takim razie trzeba ubranie wyprać jeszcze raz. Niestety, zwykły proszek i płyn do płukania mogą nie zażegnać problemu, dlatego warto dodać do dozownika na detergent dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej.
Gdy już pranie zatęchło
Jeśli stęchlizna pojawiała się już po wysuszeniu prania, nie trzeba z powrotem wkładać go do pralki. Czasami wystarczy dokładnie wyprasować ubrania. Wysoka temperatura może zniwelować nieprzyjemny zapach. Można również spryskać je wodą wymieszaną z wódką lub spirytusem (w równych proporcjach). Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie domowego odświeżacza do ubrań: wystarczy w buteleczce ze spryskiwaczem dolać wodę (do 3/4 objętości), resztę uzupełnić alkoholem (wódką lub spirytusem) oraz wkropić kilkanaście kropli olejku eterycznego: lawendowego, sosnowego lub cytrusowego.
Pamiętaj o kondycji pralki
Czasami zdarza się tak, że źródłem stęchlizny jest pralka, dlatego trzeba utrzymywać ją w nienagannej kondycji. Aby jej wnętrze nie pachniało nieprzyjemnie, wystarczy nie zamykać drzwiczek po zakończonej pracy urządzenia. Oczywiście warto również po każdym praniu wycierać uszczelki, a także regularnie pralkę czyścić. Minimum raz w miesiącu sprawdzać stan filtra, a także włączyć program z najwyższym stopniem prania dodając do dozownika litr octu spirytusowego.