Jak wrócić do łask?

Nie wiesz, jak powiedzieć przełożonemu, że zawaliłaś coś ważnego? A może zauważył, jak przeglądasz oferty pracy? Taki błąd wymaga szybkiej reakcji. Co zrobić, by szef znów ci zaufał?

Bez względu na to, jaki jest twój szef, warto, byś żyła z nim w dobrych stosunkach. Badania pokazują, że na stustopniowej skali sytuacji stresujących, kłopoty z przełożonym osiągają aż 23 punkty.

Reklama

I nieważne, czy mamy je z szefem idealnym, czy tym trudnym. Działają na nas tak samo destrukcyjnie. Bo przecież to od szefa w dużej mierze zależy twoja przyszłość w firmie.

Jeśli więc w jakiś sposób mu podpadłaś, jak najszybciej zacznij działać. Ale bez paniki i nerwowych ruchów. Choć w pierwszej chwili możesz być przerażona tym, co się stało, uspokój się. Ważne, byś działała przede wszystkim skutecznie. Każda sytuacja wymaga zupełnie innej reakcji z twojej strony.

Przyłapał cię na kłamstwie

Powiedziałaś szefowi, że z powodów rodzinnych musisz wcześniej wyjść z pracy, a chwilę później wygadałaś się, że wyjeżdżasz na wcześniejszy weekend? Choć może tego nie okazywać i nie mówić wprost, wiesz, że twoje kłamstwo nie pozostało niezauważone. Co z tym zrobi, zależy od was obojga.

Być może, twój szef przeczeka i nie bez pewnego rozbawienia, będzie obserwował ciekawie, co zrobisz, wiedząc, że on wie. A może okaże swoje niezadowolenie i będzie oczekiwał wyjaśnień? Niezależnie od tego, jak podejdzie do sprawy - poważnie czy mniej zasadniczo - pamiętaj: kłamstwo, choć może nadwerężyć zaufanie szefa do ciebie, nie powinno przekreślać cię jako osoby i dobrej pracownicy.

Szefowie zwykle potrafią oddzielić rzeczy ważne od tych mniej istotnych. Jeśli jesteś dobra w tym, co robisz i na co dzień masz z nim dobry kontakt - powinien ci wybaczyć i zapomnieć o sprawie.

Jeśli czujesz, że szef oczekuje przeprosin, zrób to. Pamiętaj jednak, że powinny być szczere i krótkie. Zanim pójdziesz do niego, wyprostuj się. Dosłownie i w przenośni. Pomyśl o sobie dobrze: "Jak trzeba, potrafię stanąć na wysokości zadania". I pomyśl dobrze o swoim szefie.

Łatwiej ci będzie przeprosić go z nastawieniem, że jest wyrozumiały i cię lubi, niż gdybyś miała obawiać się jego wrogości. Raczej nie tłumacz, dlaczego skłamałaś, bo możesz zaplątać się we własne wyjaśnienia i utknąć w miejscu. Nie ma też sensu rozwodzić się nad przyczynami kłamstwa - szef też człowiek i dobrze wie, jak jest. Unikaj określenia "kłamstwo". Powiedz po prostu: "Szefie, przepraszam, że wprowadziłam cię w błąd. To się nie powtórzy".

Zawaliłaś ważną sprawę

Szef poprosił cię o dopilnowanie pewnej sprawy, a ty zupełnie o niej zapomniałaś. Albo odłożyłaś załatwienie tego na później, bo wydawało ci się, że spokojnie zdążysz a potem okazało się, że czas minął i nic już nie możesz zrobić. Jesteś w kropce, nie wiesz, jak mu o tym powiedzieć.

Po pierwsze, nie wtajemniczaj innych w swój kłopot, zanim nie powiesz o nim przełożonemu. To od ciebie powinien dowiedzieć się, że masz problem.

Dowiedz się więcej na temat: oferty pracy | kłamstwo | błąd | Łask

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje