Jak wybielić firanki? Domowe sposoby
Twoje firanki mają już ładnych parę lat i nie masz pomysłu, w jaki sposób je wybielić? Preparaty, które kupimy w sklepach często zawierają dużo składników chemicznych, które mogą uszkodzić nasze firanki. Zachęcamy do zastosowania domowych sposobów, które są tak samo skuteczne, a znacznie bardziej bezpiecznie.
Proszek do pieczenia
Proszek do pieczenia zastąpi najlepsze wybielacze tkanin. Substancje w nim zawarte usuwają kurz oraz wieloletni brud, które sprawiają, że firanki stają się zszarzałe. Jego zastosowanie jest bardzo proste. Po dokładnym namoczeniu firanek, dodajemy proszek (jedno opakowanie na pięć litrów wody). Następnie wkładamy firanki do pralki i dokładnie pierzemy, używając proszku tkanin białych.
Płyn do mycia naczyń
Efekt śnieżnobiałych firanek uzyskamy również dzięki dodaniu do prania łyżki płynu do naczyń. Usunie on zaschnięty brud oraz plamy. Po takiej kąpieli należy firanki dobrze wypłukać.
Sól
Kolejnym skutecznym sposobem będzie zastosowanie soli kuchennej, która świetnie sprawdza się w wielu pracach domowych. Jak wybielić nią firanki? Wystarczy zamoczyć je w osolonej i ciepłej wodzie, a następnie wyprać, wypłukać i rozwiesić do wyschnięcia. Proporcje to: pięć łyżek stołowych na trzy litry wody.
Skorupki jajek
Skorupki jajek zadziwiają swoimi właściwościami praktycznymi. Pomogą nam w wielu domowych czynnościach, między innymi w wybieleniu firanek. Wystarczy umieścić je w lnianym woreczku, a następnie wrzucić go do pralki razem z firankami. Efekt jest zaskakujący!
Soda oczyszczona
W naszych propozycjach nie mogło zabraknąć również sody oczyszczonej, która króluje wśród naturalnych środków czyszczących. Nie tylko wybiela tkaniny, ale i poprawia efektywność prania. Jak zastosować ją do wybielenia firanek? Najlepiej namoczyć firany w sodzie przed praniem (250 gramów sody na pięć litrów wody).
Aspiryna
Nasze firany świetnie wybiela również aspiryna. Wystarczy dodać pięć tabletek do prania, by uzyskać efekt śnieżnobiałej firanki.
By nasze firanki, a także inne tkaniny były śnieżnobiałe, nie musimy prać ich w chemicznych detergentach. Lepiej postawić na naturalne sposoby, które są bezpieczne, a działają bardzo podobnie.